Rendszerhasználati díjak befagyasztása: veszíthet a lakosság
A rendszerhasználati díjak emelkedése a lakosságot eddig sem érintette, a végfogyasztói ár ugyanis fix, „rezsicsökkentett” – de most már csak az alsó díjsávban. Ha tovább emelkedtek volna a rendszerhasználati díjak, az áram árát csökkenteni kellett volna, növelve az állami MVM veszteségét – írja a HVG. A rendszerüzemeltető cégek összesen 180 milliárd forint állami térítést kapnak a befagyasztás miatt. Egyelőre nem tudni, ez elég lesz-e, és hogy ilyen helyzetben megcsinálják-e a szükséges fejlesztéseket.
A cikkben leszögezik, hogy a rendszerhasználati díjak befagyasztásából még nem következik, hogy januártól ne emelkedne a rezsi – legalábbis az „átlagfogyasztás” fölött. A hvg.hu arra is felhívja a figyelmet, hogy ha a rendszerhasználati díjak befagyasztása miatt fejlesztések maradnak el vagy halasztódnak, annak a levét végül a lakosság is meg fogja inni. Például azáltal, hogy még későbbre tolódik, mire újra fölengedik a napelemes rendszereket a hálózatra.
Új határidő az új rezsiárakra
A kormány úgy döntött, hogy júliusi rendeletétől eltérő módon kell az egyetemes szolgáltatás árszabásait meghatározni. Az eredeti verzió szerint a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal december 31-e után a lakossági piaci árat, illetve a versenypiaci költségeket tükröző árat negyedévre az egyetemes szolgáltató adott negyedévet 10 nappal megelőző adatszolgáltatása alapján, annak megtételét követő legfeljebb 6 munkanapon belül határozta volna meg. Ez változik most az Orbán Viktor által aláírt módosítás után.
Már a koronavírus-járvány idején megindult a rezsinövekedés
Legkisebb lakásrezsit a máltaiak, a legmagasabbat a szlovákok fizetik, a magyarok az uniós középmezőnyben állnak. A lakhatási költségekkel kapcsolatos Eurostat-kutatás a tavalyi helyzetet tükrözi, vagyis a háború hatásait még nem, de a Covid-járványét teljes mértékben – írja a Világgazdaság. Az energiaszámlákat már nemcsak a fűtés, hanem az egyre forróbb nyarakon megugró hűtési költségek is növelik, az épületek üzemeltetési költsége egyre fontosabb szempont a lakáspiacon is.
Durván emelkedhet a közös költség jövőre
Megemelkedtek a költségek az infláció és a katás adózás átalakítása miatt, de még a forint árfolyamváltozása is befolyásolja a társasházak kiadásait – írja az RTL. Egy lapos tető szigetelése nagyjából kétszeresére drágult az elmúlt három évben. A pénzromlást és a költségnövekedést a fogyasztók, a társasházak esetében a lakók fizeti meg.
Kezdhetünk aggódni: megjöttek a friss GDP-adatok
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított és kiegyensúlyozott adatok szerint a gazdaság teljesítménye az előző év azonos időszakához képest 4,1 százalékkal emelkedett, míg az előző negyedévhez mérten 0,4 százalékkal csökkent – erősítette meg csütörtökön második becslése alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Úgy tűnik, recesszióba fordul az ország.
Már a jövő héten bejelenthetik a benzinárstop végét
Nagyobb a baj Százhalombattán, mint gondolták, a Dunai Finomító péntekre tervezett üzembe helyezését el kell halasztani, és ha hétfőn sem indul újra, szinte biztosra vehető, hogy a benzinárstop nem éli meg a karácsonyt – írja a Világgazdaság.
A karácsonyfából nem engedünk
Tomboló infláció ide, elszálló rezsiárak oda, egy évben csak egyszer van karácsony, úgyhogy a drágulás ellenére sem csökken a karácsonyi fenyők forgalma, főképp a nagyobb és drágább fákat keresik majd a vevők – közölte az MTI-vel csütörtökön az Agroinform. A hírportál felmérése szerint 52 százalék idén is a megszokott módon fog választani. Kisebb fát 19 százalék, kedvezőbb áron értékesítő eladót 17 százalék, olcsóbb fajtát 8 százalék keres majd, és mindössze 4 százalék fogja meggondolni, hogy vesz-e egyáltalán fenyőt idén.
Átvészelték a covidot, de a rezsiválság padlóra küldi őket
Van, aki már bezárta vállalkozását, és van, aki minden erejével és pénzével azon van, hogy ameddig csak tud, nyitva tartson, mert senkit sem szeretne elbocsátani. Egy kis étterem rosszkor nyitott, egyetlen sikeres hónap után bezárt, a tulaj pedig újragondolja az életét. Egy nagyvállalkozó egyelőre mindenkit meg tudott tartani, de ez rengeteg pénzébe kerül. Székesfehérvár pedig 27 intézményét zárta be, ami közel 1000 ember életét érinti. A Házon kívül riportja rezsiválságról és munkanélküliségről.
Szlovákia befagyasztott
Szlovákiában jövőre a gáz és a távfűtés lakossági ára 15 százalékkal emelkedik, az áram ára pedig nem változik – jelentette Eduard Heger szlovák miniszterelnök csütörtökön. Heger az intézkedéssel kapcsolatban elmondta: enélkül a szlovákiai háztartásoknak jövőre az elektromos áram árának 380 százalékos emelkedésével, a gáz árának pedig 225 százalékos emelkedésével kellene számolniuk – írja az MTI. A szlovák kormányfő szerint a szlovákiai háztartások országos szinten mintegy 6 milliárd euróval többet fizetnének áram- és gázszükségletük ellátásáért.
A szlovák kormány már október végén bejelentette, hogy a jövő évtől maximálni tervezi az energiaárakat a vállalkozók számára. Az őket érintő intézkedés az elektromos áram árát 199 euróban, a gáz maximális árát pedig 99 euróban szabja meg megawattóránként.