Fűtő testek a Parlamentben
Jakab Péter hőmérővel ment a Parlamentbe. A politikus szerint 18 fok helyett kedden 23 fokban ültek a képviselők az ülésteremben, miközben a gyerekek fáznak az iskolákban. Ott ugyanis akár 18-20 fokig is csökkenthetik a hőmérsékletet – számolt be az esetről az RTL Híradó. A Parlament Sajtóirodája szerint a parlamentben is 18 fokra törekszenek, de a hőmérsékletet befolyásolhatja, épp hányan vannak az ülésteremben.
Orbán rezsije
Az inflációs adatokat nem hiszik el, a szankciókat pedig a világot überelő multiknak tulajdonították a Fidesz lakossági fórumán. A kormánypárt két nagyágyút vetett be Csepelen, ahol Kocsis Máté részletesen levezette, hogy a magyarországi ellenzéket hogyan fizette le az amerikai energiaipar, hogy utána itthon tolják a szankciós szekeret. A Telex azt is megkérdezte Németh Szilárd rezsibiztostól, hogy mit szól Orbán Viktor háromszoros rezsiszámlájához.
Anomáliák a rezsicsökkentés szabályozásában
Minek fűtsek, ha fűt a szomszéd? Indul a „háború” a társasházakban – ezzel a címmel közölt cikket az RTL. Azt írják, egyes társasházi lakók arra bazíroznak, hogy náluk akkor sem lesz elviselhetetlenül hideg, ha csak minimálisan ketyeg a gázóra. A rezsicsökkentés szabályozásában a finomhangolások után is akadnak anomáliák. Hogy mit tehet egy lakó vagy a közös képviselő? Nem sokat.
Kontérnerkazán
Már be is üzemelték az első mobilkazánt a Zala megyei Nagykapornak iskolájában. A kormány mégsem hajlandó elárulni, honnan és mennyiért szerzik be a kazánokat: arra hivatkoznak, hogy a „kért adatok döntés-előkészítési célt szolgálnak” – írja az Átlátszó. Holott a döntés láthatóan már megszületett. Eközben – az európai közbeszerzési értesítő szerint – Németországban 51,7 millió forintért helyszínre telepítve kapható a nagyteljesítményű konténerkazán, és az árban 3 hónapnyi üzemeltetés is benne van.
Elfogadhatatlan energiaárak
Jó árért, de legalább egy hasznos tanácsért fordult az MVM-hez Schmidt Jenő, a mintegy 1600 önkormányzatot tömörítő Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének vezetője, amiatt aggódva, hogy jövőre kigazdálkodhatatlan áron jutnak csak gázhoz és áramhoz a települések. A piacon 25-30-szoros áremelést próbálnak elfogadtatni a vevőkkel, ami elfogadhatatlan a helyhatóságok szerint. Így marad a “hasznos” tanács MVM részéről: vegyenek gázt a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságon (KEF) keresztül.
Ársapkák kivezetése
“Az uniós pénzek nélkül nem tudjuk helyreállítani az ország fizetési mérlegének – eladósodástól mentes – egyensúlyát, az inflációs várakozások megtörése érdekében pedig mihamarabb ki kell vezetni az ársapkákat” – mondta Patai Mihály, az MNB alelnöke, aki egyben a BÉT elnöke is, csütörtökön délelőtt a BÉT 50 konferenciát megnyitó beszédében.
Csökkent az importfüggőségünk
Tavaly a primer belföldi energiafelhasználás 67,9 százalékát elsődleges fosszilis energiahordozók, 15,2 százalékát nukleáris energia, 11,7 százalékát elsődleges megújuló energiaforrások, 4,0 százalékát villamos energia import biztosította, míg a fennmaradó, 1,2 százalékot a nem megújuló hulladékokból és egyéb forrásból származó energia nyújtotta – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) 2021-es éves energiastatisztikai riportjából, amelynek megjelenéséről csütörtöki közleményében tájékoztatta az MTI-t.
A fosszilis energiahordozókat tekintve a szén és széntermékek felhasználása 18,3 százalékkal csökkent, míg a kőolaj és kőolajtermékek felhasználása 8,7 százalékkal, a földgázé 6,1 százalékkal nőtt az előző évhez képest.
Az elsődleges megújuló energiaforrások felhasználása 9,2 százalékkal emelkedett 2021-ben az előző évhez képest. 2021-ben a megújuló energiaforrásokból előállított energia részaránya a bruttó végső energiafogyasztásban 14,1 százalék volt.
Az importfüggőség mértéke az összes energiahordozóra vonatkozóan 2021-ben 2,4 százalékponttal, 53,8 százalékra csökkent.
Bő olaj
A MOL hétfőn bejelentette, hogy sok kőolajra bukkant Vecsés határában, 2100 méter mélyen. A cég az elmúlt 5 évben 133 milliárd forintot költött erre, ha ezt nem tennék, évente 15-20 százalékkal csökkenne a termelésük – írja a 444. Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője szerint akár egy évtizedig jöhet a kőolaj a MOL új, vecsési lelőhelyéből.
Újabb termálfürdő zár be
Dunaföldvár önkormányzata mindent megtett, hogy a rezsidíjak emelkedéséből származó többletköltséget csökkentse, de úgy tűnik, hogy ez sem volt elegendő – derül ki az ATV Híradó riportjából. A település nem tud annyit spórolni, amennyit kellene, így már biztos, hogy kénytelenek a város intézményeit összevonni és a termálfürdőt december végén bezárni. A számítások szerint 130 millió forinttal kellene a városnak többet költenie a bevételeinél.