Getty Images
Úgy tűnik, sokkal mélyebbre kell, hogy a zsebébe nyúljon mindenki, aki napelemet szeretne otthonában, és az így megtermelt energiát a szokásainak megfelelően szeretné felhasználni, de eddig nem jelentette be hivatalosan hálózati csatlakozási igényét. Kiss Ernő, a Magyar Napelemes és Napkollektor Szövetség (MNNSZ) elnöke a hvg.hu kérdésére úgy számolt a kormány által korábban meghirdetett napelemes pályázatok adatai alapján, hogy egy napelemes rendszer kiépítésének a 36 forintos áramtarifa mellett eddig 7–8 éves megtérülése a jó duplájára, 16–20 évre nőhet. Kiss szerint az akkumulátoros energiatárolók kapacitása folyamatosan romlik, az élettartamuk pedig jellemzően 10 év, vagyis a mai tarifák mellett jó eséllyel meg sem térül az energiatároló beszerzése.
Történelmi árcsúcsok
Augusztus második felében történelmi árcsúcsok dőltek meg az európai villamosenergia-piacokon. A 2023-as német zsinórtermék ára megawattóránként 985 eurón tetőzött, a legmagasabb hazai órás árat megawattóránként 1040 euró felett rögzítették – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) augusztusi villamosenergia-piaci riportjából.
Valamennyi közép-európai ország fogyasztása csökkent, a magyarországi bruttó fogyasztás összességében 2,6 százalékkal mérséklődött – közölte pénteken a hivatal. A hónapban a maximális rendszerterhelés Magyarországon 5 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, miközben az aznapi átlaghőmérséklet több mint egy fokkal volt magasabb.
Az öt legnagyobb európai piacon (Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország) összességében nem változott a fogyasztás az előző év augusztusához képest – idézi az jelentést az MTI.
Az árak legmagasabbra Olaszországban és Franciaországban emelkedtek, amit a Balkán régió árai és a velük együtt mozgó hazai ár követett.
Az árakat alapvetően a tovább emelkedő földgázárak határozták meg, amit tetézett a német és az osztrák szélerőművi termelés alacsony szintje.
A nukleáris termelés 31,7 százalékkal volt alacsonyabb az öt nagy országban együtt, mint tavaly augusztusban, elsősorban a francia erőművek karbantartása és a januárban leállított német erőművek miatt. Az aszály miatt a vízierőművi termelés is 34,2 százalékkal visszaesett. A kieső karbonmentes termelést a fosszilis termelés pótolta, súlya augusztusban elérte a 40 százalékot, ami 13 százalékponttal magasabb volt, mint tavaly. A megújuló arány 31 százalék volt, ez 3 százalékpontos csökkenésnek felel meg – ismertette a MEKH.
Közösségi melegedők – orbáni megoldás
Pont azoknak nem jut fa, akiknek nagyon kellene – olvasható a 444.hu cikkében. Egyetlen állami támogatás van, amit kifejezetten a fával fűtő szegény embereknek szánnak, abból is rengetegen kimaradnak, írja éves lakhatási jelentésében a Habitat for Humanity. Pedig a tűzifa évek óta egyre drágább, a rezsiemelés miatt növekvő kereslet pedig még feljebb hajtja az árát.
Egyre több település alakít ki közöségi melegedőket azoknak az embereknek, aki nem tudják fizetni a rezsiszámlájukat, többek között így döntöttek egy Tolna megyei községben és egy Hajdú-Bihar megyei kisvárosban is, számolt be az ATV Híradója.
Orbán Viktor ugyanakkor már tudja, mi lenne a megoldás az energiaválság és az infláció letörésére. A miniszterelnök a szokásos, péntek reggeli, Kossuth rádiónak adott interjúban többek között arról beszélt, hogy ha felmennek az árak Európában, azok magukkal rántják a magyar árakat is. Szerinte az lenne a megoldás, ha az Európai Unió elállna a szankciós politikától, ezért november-december, a szankciók megújításakor a magyar kormány ezt fogja közvetíteni. Orbán szerint az uniós miniszterelnökök körében is nő az elégedetlenség.
Akik árat emelnek és akik lehúzzák a rolót
Sajnos Orbán Viktor megoldási javaslatának gyakorlatba ültetése még várat magára, a Kifli.hu is tisztában lehet ezzel, mert újabb áremelésre kényszerült a cég. Nőtt a minimum rendelési értékhatár, és csak 24 ezer forint feletti vásárlásnál ingyenes a kiszállítás.
Ideiglenes boltbezárást nem terveznek a gyorsan dráguló energiaárak miatt, de a nyitvatartási időket rendszeresen felülvizsgálják a váráslói igényeknek megfelelően, és egyedileg döntenek a hosszabbításról vagy rövidítésről – tudta meg a Világgazdaság a Spartól. A cikk szerint jelenleg a Tesco és az Auchan esetében kell boltbezárásoktól tartaniuk a vásárlóknak.
Mivel a gyógyszertárak is kétszeres háromszoros rezsi áremelkedést tapasztalnak, ezért a patikák 20 százaléka veszélyben van, mondta Mikola Bálint, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének alapító elnöke a Napi.hu-nak. Kiemelte, főleg azok a patikák küzdenek, amelyek kistelepüléseken vannak és kis forgalmat bonyolítanak le.
A magyarországi wellness-szállodák több mint 25 százaléka bezárhat az idei télre Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének tiszteletbeli elnöke szerint. Flesch a Hír TV-nek nyilatkozva azt mondta, eleve ennek a hoteltípusnak a legmagasabb a rezsije, havi szinten az egyes szállodák 10-12 milliós energiaszámlákat fizettek már a válság előtt is havonta. Mostanra ez az összeg legalább 100 millió forint környékére lőtt ki, amit a hotelek már nem fognak tudni kigazdálkodni, egy részük be is zárhat – derül ki a Telex szemléjéből.
Az alapanyagárak emelkedése még kigazdálkodható, de a rezsiárak miatt sok étterem kénytelen lesz bezárni – mondta a Zsidai Gasztronómiai Csoport ügyvezetője az InfoRádióban. Zsidai Zoltán Roy úgy látja, jelenleg a turistáknak köszönhetően még nincs nagy baj, de a jövőbeni fennmaradást az energiaszolgáltatókkal kötött szerződések döntik majd el.
Várhatóan december közepén bezárják a szegedi Anna Fürdőt, tavaszig lakat alatt lesz a létesítmény az energiaválság miatt – tájékoztatott a Termal Online. A tervek szerint a patinás fürdő termál és wellness részlegére december 19-én kerülne lakat és jelen állás szerint 2023. március 3-ig biztosan zárva tartanák.