Getty Images
Jövőre jön a fekete év, több mint százezren veszíthetik el állásukat – írja az RTL. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara friss kutatása szerint a cégek 40 százaléka csökkentheti a munkaidőt az energiaválság hatására, 32 százalék pedig létszámleépítésre is kényszerülhet. Parragh László, az MKIK elnöke a csatornának úgy fogalmazott, hogy „vannak ágazatok, amelyekre nagyon szomorú sors vár. Ilyen a vendéglátás, a szálláshely-turizmus, a logisztika és talán a légi közlekedés is”. A GKI pedig úgy számol, százezernél is többen veszthetik el az állásukat. Molnár László vezérigazgató azt mondta, a valós munkanélküliség elérheti a 6-7 százalékot is, és lehet, hogy ez még optimista számítás is. A GKI szerint jövőre nem nő, hanem visszaesik a gazdaság teljesítménye.
Ezért nem lesz napelemed
Politikai érdekei miatt csinálta ki a kormány a lakossági napelempiacot – állítja csütörtöki cikke címében a G7.hu. A lap természetesen nem marad adós a téma kifejtésével sem. Mint írják: a kormányzat egyik oldalról főként szavazatszerzési céllal páros lábbal állt a gázon, a másik oldalon viszont ugyanígy politikai okokból fékezte a fejlesztéseket. Összegzésképpen pedig hat pontban sorolják fel azokat az elhibázott kormányzati lépéseket, amelyek a napelemstophoz vezettek.
Fizetésképtelenek
A legfrissebb, szeptemberi adatok szerint Európában a földgáz ára Magyarországon a legalacsonyabb a rezsicsökkentéssel (és átlagfogyasztás feletti áron is a harmadik legolcsóbb), a villamos energia rezsicsökkentett ára pedig a második (átlagfogyasztás felett a harmadik) legolcsóbb. Azonban ha a fizetésekkel is összevetjük ezeket a számokat, akkor máris más a sorrend – írja az Átlátszó. Ha azt nézzük, hogy az egyes országok lakosai hány kilowattóra energiát tudnak a fizetésükből kifizetni, akkor Magyarország a villamos energiát illetően csak a hetedik, a földgáz esetében pedig a kilencedik helyen áll.
A háztartások döntő többségét érinti a rezsiemelés, negyedük veszélyeztetett is – derül ki az Intrum követeléskezelő vállalat és a GKI Gazdaságkutató Zrt. 24.hu által ismertetett közvélemény-kutatásából. Azt írják, hogy a legsúlyosabban veszélyeztetett családok aránya 4-5 százaléka lehet, amely alapján mintegy 161-182 ezer háztartás érintett. Az ő jövedelmük 40 százalékát is elviheti a rezsi a következő hónapokban, aminek hatására nagy részük fizetésképtelenné válhat.
Csak egészség(ügy) legyen…
Egyre többe kerül a magánorvos – írja a Világgazdaság. A Primus Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesületének elnöke szerint ugyan egyértelműen megerősödve jött ki a koronavírus-járványból a hazai magánegészségügy, azonban a rezsi drágulása, a forint gyengélkedése és a bérköltségek növekedése ezt a szektort is érzékenyen érinti, ezért óhatatlan az áremelés.
Az egyik fővárosi rendelőben októberben tizenhétszerésre nőtt a fűtés díja tavaly áprilishoz képest – olvasható az RTL-en. A Háziorvosok Online Szervezeténél azt mondják: a praxisok fele kerülhet bajba, ha nem kap önkormányzati segítséget, az önkormányzatok viszont az államtól várnak segítséget a megemelkedett rezsiköltségek kifizetésére.
Kisebb kosár
Már készülnek a boltosok a karácsonyra, azonban a hagyományos ünnepi elővásárlást gyakorlatilag elsöpörte a vásárlókat sújtó pluszteher, amely az infláció és a rezsiszámlák emelkedésével jelentkezett – monda az Indexnek Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. A szűkös családi kasszák kisebb vásárlói kosarakkal járnak majd, ezzel pedig apadhat a kiskereskedelmi forgalom növekedése is.
Kijárási tilalom
A fűtésben és a világításban is legalább 25 százalékos energiamegtakarítást kell elérni az önkormányzat intézményeiben – ez az egyik eleme az energiaválság miatt életbe lépő intézkedéscsomagnak, amelyről a héten döntött a komlói képviselő-testület. A közvilágítás korlátozását is tervezi a város, amely időszak alatt senki sem mehetne ki az utcára. Erről azonban egyelőre nem született döntés – számolt be róla az Infostart.
Családi házak, háztartások
Az energiaigények új vitákat hoznak az ingatlanpiacra, sok épület eladhatatlanná válhat – jósolja a Napi.hu cikke. Azt írják, az energiaáraknál az elmúlt hónapokban bekövetkezett változás leginkább talán a családi házak piacát érinti, ugyanakkor nem minden családi házat egyformán.
Kevés háztartást nyugtat meg az, hogy ha éves szinten nem használt több gázt, mint amennyire a gáztörvény módosítása alapján kedvezményes áron jogosult, akkor az évközi esetleges túllépés miatti túlfizetését visszautalja számára a szolgáltató a következő elszámolásnál. Aki nem szívesen hitelezne az MVM Nextnek, az ugyan módosíthatja a szerződését, de a Világgazdaság cikkéből az derül ki, hogy nem minden esetben érdemes erre időt pazarolni.