Megérkeztek az első gázszámlák, sokkolta a családokat a brutális összeg
MTVA/Bizományosi: Faludi Imre
Megérkeztek az első gázszámlák: van, akinek drasztikusan emelkedtek a költségei. A Heti Napló stábja járt olyan családnál, ahol ötször annyit kellett fizetni a gázért, mint múlt hónapban. Tényleg ilyen brutális a drágulás, vagy csak adminisztrációs hiba történt?
Buktatók és illeték
Az agrárminiszter vasárnap meghirdette a kormány tűzifaprogramját, amely tele van buktatókkal. Az Azénpénzem.hu arról ír, hogy a fáról már korábban gondoskodók számára a mennyiség, mindenkinek pedig a darabolási és szállítási költség lehet problémás. Az sem mellékes, hogy nem lehet csak úgy, bárkinek bárhonnan hatósági áras fát venni.
Mióta bejelentette a kormány, hogy augusztustól csak egy bizonyos átlagfogyasztásig jár rezsicsökkentett ár az áramra és a gázra, az érdeklődés az új kazánok iránt a sokszorosára növekedett. Az árak pedig szinte percről percre növekednek, ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy a legideálisabb eszközt tudjuk megvenni az otthonunkba. Szakembert találni pedig szinte lehetetlen: sokaknak már csak jövő tavaszra van időpontja, így aki nem lépett időben, az kénytelen lesz kihúzni a régi kazánjával a telet.
A földgázfogyasztás megtöbbszörözhető, ha egy gázórához több lakás is tartozik – ehhez a jegyzőtől kell „családi fogyasztói közösségre” hatósági bizonyítványt kérni. A 24.hu viszont arról értesült, hogy Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata illetéket kért azoktól a többgenerációs ingatlanokban élőktől, akik kérvényezték a jegyzőtől a családi fogyasztói közösségről szóló hatósági bizonyítvány kiadását. Mint utóbb kiderült, tévedésből. A lényeg az tehát, hogy a családi gázárkedvezmény nem illetékköteles.
A lakosság egy része tehát már szeptemberben szembesült a magasabb összegeket tartalmazó rezsiszámlákkal. A hónap második felétől már a mikrovállalkozásoknak is küldi az MVM az új rezsicsökkentési szabályok szerinti számlákat.
A karácsony is más lesz idén
A brutális rezsiszámlák miatt egymás után döntenek takarékossági intézkedésekről a magyar települések, a spórolásnak pedig a karácsonyi ünnepek is áldozatául eshetnek – írja a Világgazdaság. Van olyan magyar város, ahol már eldőlt, hogy idén nem kapcsolják fel az adventi fényeket.
Sem az önkormányzatok, sem a cégek nem képesek kitermelni a fokozódó energiaköltségeket, központi segítség nélkül fizetésképtelenné válhatnak. Míg a közszolgáltatóknál a MEKH kötelezi valamelyik szolgáltatót az ellátásra, a vállalkozásokat nem védi semmi. Holoda Attila, a második Orbán-kormány egykori energetikai államtitkára úgy saccol, a cégek akár 20 százaléka is csődbe mehet.
A vendéglátósok mindent megtesznek, hogy életben tartsák az éttermeket és megtartsák az alkalmazottaikat, méghozzá úgy, hogy ne a vendég fizesse meg az árát. Az nlc.hu ismert vendéglátósokat kérdezett arról, hogyan tudják kigazdálkodni a változás okozta költségeket, mi az, amiből vissza kell venni, illetve milyen átalakításokat terveznek a spórolás érdekében.
Lehetne olcsóbb
Joggal az oroszokat és a háborút okoljuk az őrült energiaárakért, pedig van egy, a piacok szabályozásából fakadó magyarázat is. A vezetékes földgáz tőzsdei, befektetési termék, aminek az árát a piac és a spekulánsok is mozgatják. Ezen pedig nem lenne olyan nehéz változtatni. A Telex cikkében arról írnak, hogy lehetnének alacsonyabb gáz- és áramáraink, ha tanulnánk az ezüstbotrányból.