Getty Images
Előre hozták a határidőt, öt nappal a nyugdíjak utalása előtt kell fizetni a gázszámlákat – számolt be az RTL. Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón mindenkit megnyugtatott, továbbra is elég, ha október 15. után fizetnek az emberek, nem fognak késedelmi kamatot vagy bírságot kapni. A jövő hónaptól pedig visszatérnek az eredeti határidőhöz.
Újságírói kérdésre válaszolva a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt is kijelentette: a kormány nem tervezi a vasárnapi boltzár bevezetését.
Az oktatási intézményekben “az őszi szünet rovására” a téli szünet idén a megszokottnál hosszabb lesz, 2022. december 22-től 2023. január 08-áig tart, ez is az energiával való spórolást szolgálja – ez a bejelentés szintén a Kormányinfón hangzott el. Ugyanerre az időszakra kormányzati igazgatási szünetet is elrendelnek. Gulyás ugyanakkor azt is elmondta: az energiaválság miatt nem tervezik sem négynapos munkahét, sem négynapos oktatás bevezetését.
Szombattól emelkedik a gáz lakossági piaci ára
A Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal (MEKH) nyáron kiadott rendeletében földgáznál augusztus elsejétől szeptember 30-áig 21,416 forint/MJ lakossági piaci árat határozott meg. Október elsejétől viszont emelés jön. És mivel változik az ár, az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. most is diktálási lehetőséget biztosít 2022. október 1. és október 15. között.
Bár az áremelés még előttünk áll, van, aki már most olyan gázszámlát kapott, amelyen az olvasható: rezsicsökkentés nélkül olcsóbb lett volna. Nem újdonság, hogy Magyarországon évek óta minden egyes energiaszámlán szerepelnie kell, mennyit takarított meg a kormánynak köszönhetően a fogyasztó. A hvg.hu olvasója most mégis eléggé meglepődött, amikor meglátta a friss gázszámláján az adatokat.
Infláció, napelem
Akár 3 százalékot is dobhat az infláción a rezsiárak emelkedése – olvasható a Privátbankár cikkében. A Magyar Nemzeti Bank csürtötökön tette közzé legfrissebb inflációs jelentését. Eszerint az infláció várhatóan az idei évben még emelkedik, majd a következő év első felében egyre markánsabban jelentkezik a globális nyersanyagárak és a hazai fogyasztás csökkenésének árleszorító hatása.
Az elszálló infláció eredményeként az eredetileg önerő nélküli napelemes, hőszivattyús, ablakcserés pályázategyre többe kerül a pályázóknak. Az is előfordul, hogy kötbért követelnek attól, aki nem tudja kifizetni a nem várt önrészt, és inkább visszalépne. Mivel érdemi párbeszédet nem folytat a kormányzat sem a pályázókkal, sem a kivitelezőkkel, kénytelenek Facebook-csoportokban egymást kérdezgetni, vak vezet világtalant alapon, mi várható, mikor lesz a pályázatból valami – írja a Szeretlek Magyarország. A lapnak pályázók mesélték el a történetüket.
Rezsicsökkentők
A rezsidémon súlya alatt nyögő önkormányzatok Lázár János szerdai Facebook-bejegyzéséből kiolvashatták, mit vár el tőlük a kormány az állami, „hathatós segítségért” cserébe. Az MTI számolt be arról, hogy az építési és beruházási miniszter a makói önkormányzatot dicsérte azért, hogy inkább kulturális és sportintézményeket zár be, mint bölcsődét vagy idősotthont. Lázár szerint ez a követendő példa.
A felsőoktatási intézmények egyelőre nem zárnak be, ennek pedig az az ára, hogy 18 fok lehet az állami egyetemek előadótermeiben is. Szeptember közepén hirdették ki és október 1-jén lép hatályba az a kormányrendelet, amely alapján az állami intézményeket nem lehet 18 foknál magasabb hőmérsékletre felfűteni. A jogszabály az állami fenntartásban maradt öt egyetemre és egy főiskolára is vonatkozik.
A hazai fitnesztermek üzemeltetőinek az energiaválság nagyobb sokkot okozhat, mint a Covid-időszakában meghozott intézkedések, ezért a piac bővítésével, új előfizetési megoldásokkal és tömeges sportrendezvényekkel küzdenek a fennmaradásért – írja az MTI. Nyárasdi Zsolt, a Magyar Fitnesztermek Országos Szövetségének (MAFORSZ) elnöke ennek kapcsán bejelentette, hogy az idei sporthét alkalmából pénteken elindítják a Hunactive elnevezésű programsorozatukat.