Getty Images
Egymilliós gázszámla jött ki L. Ritók Nóra toldi tanodájának – írja a 444. “A gázóra állása stimmel. Átalányt fizettünk, és úgy látjuk, az éves leolvasásnál a különbözetet teljes mértékben az emelt áron számlázták ki. Most az MVM-nek küldtünk egy levelet, hogy segítsenek értelmezni, miért így számolták. Válasz email jött, hogy 15 napon belül válaszolnak majd” – mondja L. Ritók.
Részben többet, részben kevesebbet
Az európai háztartások minden eddiginél többet fizetnek az áramért és a földgázért, még akkor is, ha a kormányok eurómilliárdokat költenek arra, hogy megvédjék a fogyasztókat az energiaválság hatásaitól. Magyarországon is nagyon megnőttek a családok rezsiterhei. Itthon az emberek részben többet, részben kevesebbet fizetnek az energiáért. A Napi.hu ezeket az eseteket mutatja be.
Bajban az MVM
Jelentős összegű, 169 milliárd forintos kiadást hagyott jóvá a kormány a rezsivédelmi alapból egy múlt szerdai határozat értelmében. A Portfolio csütörtökön azt írta, hogy ebből a pénzből 157,5 milliárd forint a napokban az MVM-hez kerül, hogy ezzel segítsék a rezsicsökkentés jelenlegi szabályainak fenntartását. A döntés nem meglepő, hiszen régóta sejteni lehet, hogy a vállalat idővel állami segítségre szorulhat. A fő kérdés az, hogy ez az összeg mire lesz elég. A G7 cikke szerint hatszor több pénz hiányozhat.
1 fős idősotthon
A mindszenti bentlakásos idősek otthona a téli időszakra Hódmezővásárhelyre költözik, gondozóik is ott dolgoznak majd az április 30-áig tartó időszakban. Ezt a fűtési költségek drasztikus emelkedésével indokolták – írta a Délmagyar. Ha viszont az időseket az átmeneti időszakra elköltöztetik, akkor az otthon 2023. december 31-éig érvényes belügyminisztériumi működési engedélye automatikusan megszűnik. Hogy ez mégse történhessen meg, a képviselő-testület megtalálta a megoldást: a mindszenti idősek otthonában az ellátottak száma a téli időszakban 1 fő lesz.
Választ sem kaptak
1600 fogyatékossággal élő ember ellátása és 200 dolgozó megélhetése kerülhet veszélybe, miután 20 millióról 135 millióra nőtt a Mozgássérültek Somogy Megyei Egyesületének rezsiszámlája. Az egyesület elnöke szerint ezt nem tudják kifizetni. Több minisztériumtól is kértek segítséget, de eddig még választ sem kaptak.
Megélhetési válság
A magas energiaárak, az elszabadult infláció, valamint Oroszország Ukrajna elleni háborúja miatt egyre mélyül Európában a megélhetési válság – derül ki a The Guardian című brit napilap hétfői számában közzétett, az Ipsos francia közvélemény-kutató intézet és a Secours Populaire francia civil szervezet által hat országban készített felmérésből – írja az MTI.
Az online felmérést 2022. június 17. és július 6. között készítették el Franciaországban, Németországban, Görögországban, Olaszországban, Lengyelországban és az Egyesült Királyságban 6000, 18 éves vagy annál idősebb európai lakos megkérdezésével.
Az adatok szerint a megkérdezettek több mint fele komoly kockázatot lát arra, hogy a következő hónapokban pénzügyi helyzete bizonytalanná válik, 80 százalékuk már most is nehéz pénzügyi döntésekre kényszerült. A megkérdezettek 54 százaléka válaszolta, hogy vásárlóereje csökkent az elmúlt három évben – főként a magasabb élelmiszer-, üzemanyag-, fűtés- és lakbérszámlák miatt.
A leginkább érintett ország Görögország volt, itt a válaszadók 68 százaléka mondta azt, hogy vásárlóereje 2019 óta nagyon vagy valamelyest csökkent. Franciaországban az arány 63, Olaszországban 57, Németországban 54, Nagy-Britanniában 48, Lengyelországban 38 százalék volt.
Nyugati magyarok
A kormánymédia hírei és a kormányzati szereplők megszólalásai alapján Nyugat-Európában nemsokára az utolsó lekapcsolja a villanyt, miközben fürdetlen, büdös emberek fagynak lassan halálra, hacsak nem halnak előbb éhen. A hvg.hu megkérdezte az ott élő magyarokat, hogy a nyilvánvaló hülyeségeken túl mennyivel lett nehezebb a megélhetés tőlünk nyugatra. Röviden: Magyarország nem rezsi-Kánaán.
Anyagi biztonság
A magyarok 31%-a érzi magát anyagilag biztonságban, és mindössze 39%-a rendelkezik legalább egy hónapra elégséges megtakarítással. Fél évig csak a 18%-unk húzná ki a tartalékából, ha most elvesztené a jövedelmét. A legtöbb család készpénzben tartja a megtakarítását, a legismertebb megtakarítási konstrukció pedig az életbiztosítás, miközben a befektetési jegyről alig van fogalma a magyar lakosságnak. Mindez a Datalyze ezer fő megkérdezésével készült, a Portfolio által ismertetett internetes kutatásából derül ki.
Színház
Újabb áldozatot követelt az energiaválság: bezárja kapuit a kecskeméti színház – írta meg még szombaton az ATV. A színház vezetősége a kialakult gazdasági körülmények miatt hozta meg a nehéz döntést. A létesítmény kapuit januárban zárják be, így próbálnak majd spórolni a fűtésen.
Szintén a rezsiárak miatt került kilátástalan helyzetbe az értelmi fogyatékkal élők drámapedagógiai fejlesztésével foglalkozó MáSzínház. Az intézmény vezetőivel, Bakonyvári L. Ágnessel és lányával, Bakonyvári Krisztinával a Nők Lapja készített interjút.