Getty Images
Egy horgászra vetítve akár tízezer forintos nagyságrendben is emelkedhetnek a horgászat fix éves költségei 2023-ban, miután a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) választmánya radikális áremelésekről határozott – írja a 444, hozzátéve, hogy az emelés mértéke még az infláció ismeretében is meghökkentő. A mindenki által kötelezően befizetendő, egyesületi tagságtól független díjak, vagyis az állami horgászjegy, a fogási napló és az úgynevezett Egységes Szövetségi Hozzájárulás együttes ára ugyanis 74,60 százalékkal emelkedik. Magyarországon a horgászok száma meghaladja az 500 ezret.
“Sajnálatos tény, hogy a magyar halgazdálkodást a háborús infláció mellett az évszázad aszálya is nagyon súlyosan érintette. Az eredményes haltermeléshez takarmány, a vízellátáshoz energia, a szállításhoz üzemanyag és az egész, jellemzően időigényes, hároméves termelési folyamathoz emellett jelentős élőmunka is szükséges. Maga az ágazat ezért sem rendelkezik jelentős nyereségképző erővel, nincsenek érdemi tartalékai, ugyanakkor haltermelés nélkül nincs telepítés” – indokolja közleményében a MOHOSZ a döntést.
Civilek
A legszegényebbek fognak rosszul járni, ha a karitatív szervezetek tönkremennek a magas rezsiszámlák miatt – fest sötét képet a jövőről a 444. A rászorulók és a legszegényebbek eleve rendkívüli veszélynek vannak kitéve a magas infláció és energiaárak miatt, de tovább fog nehezedni a helyzetük, ha még az őket segítő civil szervezetek is küszködnek majd az életben maradásért. Márpedig sok civil szervezet ettől fél: már most érzik a válság hatásait, pedig egyelőre még 20 fok van odakint, és az infláció sem érte el a tetőpontját.
Rezsivédelem
Megjelent a Magyar Közlönyben a kormányhatározat a veszélyhelyzet idején a villamos energia és földgáz egyetemes szolgáltatás változatlan feltételek szerinti nyújtását biztosító rezsivédelmi szolgáltatás költségeinek ellentételezéséről. Az Orbán Viktor által jegyzett döntés szerint a rezsivédelmi szolgáltatásról szóló korábbi rendelet alapján fizetnek ellentételezést a villamos energia és földgáz szolgáltatóknak – írja a 24.hu. A kormány első részletben 157 milliárdot szán a rezsivédelem ellentételezésére, ennyit kell Varga Mihálynak azonnal előteremtenie.
Drága az orosz gáz
Oroszország augusztusban már 12 százalékkal drágábban adta a gázt Magyarországnak a két hónappal korábbi irányadó tőzsdei árhoz képest – olvasható a Népszava cikkében. Ez azt jelenti, hogy Magyarország csak augusztusban 155 milliárd forinttal dagasztotta Vlagyimir Putyin háborús pénztárcáját.
Energiaturizmus
Az elszállt energiaárak miatt már nemcsak a kellemes időjárás és az olcsóbb élelmiszerárak motiválják az utazókat, hanem a fűtés és világítás tetemes költségének megtakarítási lehetősége is. A jelenség terjedőben van Európában, az egyes országok energiatarifái és éghajlati jellemzői közötti különbségek a várakozások szerint ténylegesen beindíthatják az energiaturizmust – írja a Világgazdaság. Az elsődleges célpontok a Kanári-szigetek és Törökország, de Horvátország és Montenegró is élne a lehetőséggel.
Országház
A rezsiválság hidegen hagyja a T. Ház belső modernizációját – írj a 24.hu. Orbán Viktor nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé minősítette egyik munkahelye modernizációját. Kiszámolták, csak a tervekre 457 428 600 forintot szánnak. A beruházás előkészítésének kormányzati felelőse Lázár János építési és beruházási miniszter.
Energiastratégia
Évente nagyjából 100-180 millió köbméter földgáz vész kárba a magyar gázinfrastruktúrákban jelentkező szivárgások miatt. Ez a mennyiség az országos gázfogyasztás kb. egy teljes enyhe téli heti adagját teszi ki. A jelenlegi energiakrízis tükrében fájó ez a pazarlás, ám a probléma ennél tovább nyúlik, a klímaváltozásban is komoly jelentősége van – írja a Telex. A lap szerint az új gázinfrastruktúrák fejlesztése ezért is válhat csapdává: kibocsátás-növekedéssel járhatnak és a beruházások további évtizedekre bebetonoznák hazánk hosszú távú gázfüggőségét. Az energiabiztonság növeléséhez, az energiaválság kezeléséhez fel kell gyorsítani az energiaátmenetet és annak megfelelően felülvizsgálni a Nemzeti Energiastratégiát idén.
Bezár a Bozsik
Költségcsökkentés miatt bezárja a Budapest Honvéd FC a Bozsik Arénát, és mérlegelik a hazai mérkőzések más helyszínen történő lebonyolítását – írja a hvg.hu. A közleményben a klub drasztikusan növekvő rezsiköltségekre és az ennek következtében kialakuló negatív gazdasági folyamatokra hivatkozik. Az újranyitásról január végén döntenek majd.