Nagy Márton: A lakosság 75 százalékának áram- és gázszámlája nem emelkedett
MTI Fotó: Kovács Tamás
A kedden immár 20 százalék fölé ment éves infláció kapcsán Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter az ATV-nek azt mondta, hogy az infláció alakulását szeptemberben jelentősen befolyásolta a rezsiköltségek alakulása, de azzal nyugtatgatott, hogy a lakosság 75 százalékának áram- és gázszámlája nem emelkedett. Szerinte “25 százalék az, aki magasabb rezsiköltséggel fog szembesülni, de ennek is a fele nagyon kicsit fog érezni ebből az emelkedésből. Lényegében az infláció alakulását ez befolyásolta”.
A Fidesz támogatóira látszólag kevésbé hat az infláció, vagy az ellenzékieket érinti érzékenyebben a drágulás. A Publicus Kutatóintézet Népszava számára készített október eleji reprezentatív felmérése szerint a kormánypárti válaszadóknak 32 százaléka érzi úgy, hogy súlyos gondot jelentenek neki az emelkedő árak, további 57 százalék érzékeli ugyan az inflációt, de egyelőre tudja kezelni. Az ellenzékkel szimpatizálóknak viszont több mint a fele – 52 százalék – válaszolta azt, hogy számára súlyos nehézséget okoz az infláció, míg 47 százalék számára még elfogadható a helyzet. Hasonló az arány a bizonytalan pártválasztók körében is.
Napról napra módosul a térkép
Az önkormányzatok azért küzdenek, hogy az iskolákat, óvodákat ne kelljen bezárni, a vendéglátóhelyek számára a járvány után pedig óriási érvágást jelent a júliusban bejelentett rezsiemelés. Az RTL térképre rakta, hogy az országban hol várhatók bezárások. Mint írják, külön jelölték a már végleg bezárt, az átmenetileg zárva tartó, hamarosan hosszabb szünetre vonuló és a hamarosan végleg bezáró helyeket. Azt ígérik, a mostantól folyamatosan frissítik a térképet.
Bezárniuk remélhetőleg nem kell, de a fűtési szezon a közoktatási intézményeket is döntés elé állíthatja. Futótűzként terjedt el a nyáron, hogy a tankerületeknek fel kell mérniük, hol lehet fával fűteni az iskolákban, vagy hol lehet lecserélni a gázkazánt akár cserépkályhára is. Mindjárt október 15., indul a fűtési szezon, az Mfor.hu arra volt kíváncsi, a Klebelsberg Központ felmérése alapján vajon hány iskola kényszerül erre.
Félő, hogy az RTL fentebb bemutatott térképére hamarosan egy iparág képviselői is felkerülhetnek. A Világgazdaság ugyanis arról ír, hogy a malmok a túlélésért küzdenek. Októberben már meglépték a malmok a korábban bejelentett lisztáremelést, az iparág túléléséhez azonban a jövő évtől várható áramárak és a megemelkedett finanszírozási költségek miatt már kormányzati beavatkozásra lehet szükség. Olyan mértékű költségnövekedéstől tartanak, amit “az árak emelésével sem lehet majd lekövetni”.
Az otthon melege
Újból megugorhat a home office-ban dolgozók száma, a megsokszorozódó rezsiköltségek láttán várhatóan rugalmasabbak lesznek a cégek a távmunka kérdésében – írja a Világgazdaság. Nem mindegy, hogy támogatott lakossági áron vagy piaci áron fűtött helyiségben töltik majd a dolgozók a munkaidejüket. Ráadásul az otthoni rezsiszámlához a cégek a minimálbér 10 százalékáig, azaz havi 22 ezer forinttal adómentesen hozzájárulhatnak.
Csak nézünk, mint a moziban
Több száz forinttal, nagyjából 16%-kal drágultak a legnagyobb mozilánc, a Cinema City jegyei, szúrta ki a Forbes. Az áremelés után egy budapesti 2D-s vetítésre a teljes árú jegyek az eddigi 2150 forint helyett 2500 forintba kerülnek. Mint a lap kiemeli, az áremelés után Budapesten teljes áron moziba menni többe kerül, mint egy hónapra előfizetni a legolcsóbb Netflix-, HBO Max- vagy Disney+-csomagra – még ha az összehasonlítás csak szigorúan anyagi értelemben áll is meg, hiszen a mozi és a streaming sem funkcióban, sem élményben nem hasonlítható össze.
Apró örömeink
Idén adventkor is fényárban úszik majd Eta néni háza – számolt be az örömteli hírről a Sokszínű vidék. A dabasi csodaporta advent első vasárnapjára ölti fel fényruháját, és Kajdácsi Józsefné azt is elárulta, hogy a rezsiválságban miként fedezik a plusz áramfogyasztást.
Az elmúlt időszak egyik legmeghatározóbb problémája sok magyar számára a rezsi, illetve annak fogyasztása lett. Pezseg az internet a különböző spórolós tippekkel, abszolút ez a téma dominálja a közbeszédet. De hogyan is nézhet ki a valóságban egy rezsicsökkentett élet? A Nosalty főleg erre kereste a választ, amikor egy teljes hétig a lehető legkevesebb energiafogyasztással próbált főzni. Megmutatják, hogyan sikerült.