Getty Images
Év végéig még drágulhatnak az élelmiszerek, és 2023 első felében is várható áremelkedés, de már csekélyebb mértékű lesz az ideinél – mondták szerdán az MKB Bank Nyrt. és a Takarékbank Zrt. agráripari szakértői sajtótájékoztatón Budapesten. Hollósi Dávid, az agrár- és élelmiszeripari üzletág ügyvezető igazgatója szerint az ukrajnai háború miatt folytatódik az élelmiszerdrágulás 2023-ban, addigra ugyanis elfogy a tavalyi, még az olcsóbb alapanyagokból előállított takarmány. A mostani tehát még nem a háborús, csupán a koronavírus utáni árszint.
Az állattartók szintén nehéz helyzetben vannak, nekik főképp a takarmány- és energiadrágulás okoz gondot – írja az MTI. Az áremelkedések hosszú időre átrendezhetik a fogyasztói szokásokat, átmenetileg nőni fog a gyengébb minőségű élelmiszerek forgalma, mivel a fizetések emelkedése több év alatt érheti csak be az utóbbi egy év élelmiszer-drágulását. A nagy átárazásnak ugyanakkor hamarosan vége lehet, ilyen mértékű emelkedés aligha várható megint belátható időn belül.
Energiafelhasználás
Az energia-: gáz-, és villanyárak idei drámai emelkedése a magyar háztartásokban sokakat ráébresztett a hatékony energiafelhasználás fontosságára. Miközben a legnagyobb megtakarítást a hőszigeteléssel lehet elérni, igencsak megélénkült a kereslet a napelemek, a hőszivattyúk és a különféle okosotthon megoldások iránt. Az Ingatlantájoló összeállítása az Mfor.hu oldalán arról, hogyan lehet akár 20 százalékkal csökkenteni az áramfogyasztást.
Az energiaválság miatt nagyon jó lenne a gázfogyasztást csökkenteni, és ezt a célt az épületek hatékonyabb energiafelhasználása javítaná a legnagyobb mértékben. Az építőiparban ma ugyan még mindig szakemberhiány és túlkereslet van, de ahogy kifutnak a még zajló állami beruházások, drágul a lakásfinanszírozás, hirtelen jöhet a csődhullám, érdemes lenne az elbocsátások helyett új feladatot találni a munkaerőnek. És bár a magyar kormány mozgástere eléggé szűk, de egy központi épületenergetikai program segíthetne azon, hogy az építésügy ne térdeljen le teljesen. A témáról a Telex közölt átfogó cikket.
Infláció
Kellemtelen meglepetés jöhet az októberi inflációs adatban – olvasható a Népszava cikkében. A szeptemberi 20,1 százalékos éves drágulás után októberben tovább gyorsulhatott az infláció a Magyar Nemzeti Bank (MNB) várakozásai szerint – mondta keddi sajtótájékoztatóján Virág Barnabás a jegybank alelnöke, miután bejelentette, hogy nem változtatnak az irányadó kamatokon, azok tartósan magasak maradnak. A KSH mérése alapján szeptemberben már 35 százalékkal emelkedtek az élelmiszerárak, az MNB szerint októberben ez tovább nőtt. Egyes termékek – például a tojás, a burgonya – esetében nagyon komoly áremelések voltak, amelyek felfele mutató kockázatokat jelentenek az októberi inflációban – fogalmazott az alelnök. Az európai energiaárak viszont csökkennek a jegybank szerint, így már körvonalazódik a várva vált inflációs fordulat: ez a következő hónapokra várják.
Home office
Ha hideg lesz a tél, hazaküldhetik az irodistákat – írja a Világgazdaság. A cikkből megtudhatjuk, hogy mérséklődik a pánik az irodapiacon, bár az üzemeltetési költségek átlagosan legalább húsz százalékkal emelkednek majd, a bérlők és a bérbeadók együtt dolgoznak az irodaházak energiafogyasztásának csökkentésén. A heti egy kötelező home office nem lenne hatásos, néhány hetes irodai szénszünet viszont igen, de egyelőre nem küldik távmunkára az irodistákat a cégek, bár az enyhe októberi időjárás miatt várhatóan nem novemberben érkeznek meg az első borsos számlák.
Rendeletek a napelemről
Bár még mindig nem jött ki a rendelet a napelemek által termelt áram betáplálási lehetőségének megszűnéséről, a cégek a Kormányinfón hallottak alapján már akcióztatják az ügyfeleket a gyors jelentkezésre, hogy még megérkezzen az igénylésük október 31-ig az áramszolgáltatójukhoz – írja a Bank360.hu.
Megjelent egy rendelet viszont a csatlakozási díjról – írja a 24.hu. A kormány október 13-án váratlanul jelentette be, hogy felfüggeszti a betáplálós napelemes rendszerek engedélyezését. A Magyar Közlönyben kedden éjszaka jelent meg a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal elnökének a rendelete, amely módosítja a villamos energia rendszerhasználati díjak, csatlakozási díjak és külön díjak alkalmazási szabályait.
Fürdők és szállások
Nem tervezi a budapesti fürdők bezárását a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH), energiaválság-forgatókönyvvel készülnek a télre és mindent megtesznek, hogy egyetlen fürdőt se kelljen bezárniuk a magas energiaárak miatt – foglalta össze az MTI a Turizmus.com online portál keddi cikkét.
Kiemelkedő forgalmat hoz a négynapos hosszú hétvége a szálláshelyeken. A Szallas.hu MTI-nek küldött legfrissebb elemzése szerint az őszi időszak is sokkal erősebb, mint az előző években. Az év végi adatok is bíztatók, már 5 százalékkal nőtt az ünnepi időszakra szóló foglalások száma 2019-hez képest. A szállásfoglaló oldal adatai szerint eddig a hotelek kevesebb mint 1 százaléka jelezte, hogy végleges bezárást tervez vagy már be is zárt. A többség az energiaárak elszállásával indokolja döntését. A következő időszakra vonatkozó felmérésük szerint a megkérdezett 184 fürdő közül 87 százalék a folyamatos működés mellett döntött.