A korábbi bejelentés alapján májustól a lakossági piaci ár szintjére, 165 forintról hetven forintra csökken az egyetemes szolgáltatásban ellátott mikrovállalkozások sávhatár feletti áramára, közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) szombaton az MTI-vel.
Egy további kormánydöntés szerint, ugyancsak május elsejétől az MVM Csoport kevesebb mint felére csökkenti Váltó fix tarifáit a gázszolgáltatásban. Ez 14 ezer nem lakossági ügyfelet fog érinteni, az áramellátásban közel 17 ezeret.
Májustól is marad a rezsicsökkentett ár az átlagfogyasztásig a magyar családoknak
A kormány az elhúzódó háborúra és szankciós energiaválságra tekintettel az eredetileg tervezett április 30-ai határidő után is meghosszabbítja a rezsivédelmet a magyar családok számára. Ennek értelmében a továbbiakban is maradnak a rezsicsökkentett árak – közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) pénteken az MTI-vel.
A háztartások májustól is az eddigi árakon juthatnak áramhoz és gázhoz a rezsivédett sáv alatt és felett egyaránt. A rezsicsökkentés havonta 181 ezer forintos támogatást jelent minden magyar családnak az átlagfogyasztás mértékéig. A rezsivédelem fenntartása érdekében a kormány megnégyszerezte az idei Rezsivédelmi Alapot. Az Eurostat legutóbbi jelentése szerint az Európai Unióban a magyar családok fizetik legalacsonyabb áram- és gázárat – írták.
Leminősítette Franciaországot a Fitch Ratings
A nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban bejelentette, hogy az eddigi “AA”-ról egy fokozattal a továbbra is elsőrendű “AA mínusz”-ra rontotta a francia államadósság besorolását – írta az MTI. Az új szuverén osztályzat kilátása stabil.
Indoklásában a Fitch kiemelte, hogy Franciaország – Németország után a második legnagyobb euróövezeti gazdaság – államháztartási mérőszámai gyengébbek a hasonló besorolású többi ország mutatóinál. A cég várakozása szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-ráta mérsékelt ívben felfelé tartó pályán marad, tükrözve a viszonylag magas államháztartási hiányokat és a költségvetési konszolidációban elért szerény haladást.
A mesterséges intelligencia szerint magas infláció ellen bort kell venni
A Bank360 blog rákérdezett a ChatGPT-től, milyen pénzügyi tanácsokkal látná el őket, és elsőre nem is nagyon nyúlt mellé a felület, mikor saját költségvetés készítéséről és takarékoskodásról írt.
Második nekifutásra már befektetési javaslatokat vártak és kaptak a platformtól, amely mintha egy korrekt közgazdász tankönyvből idézett volna, hozzátéve, hogy a befektéseknek lehet kockázata. Harmadszorra már az volt az érdeklődés tárgya, hogy miként lehetne küzdeni a a 25 százalékot meghaladó magyar infláció ellen.
Itt szóba jöttek a hosszútávú megtakarítások, mint a nyugdíj, befektetés aranyba, művészeti tárgyakba, aztán váratlanul az is kiderült, hogy a ChatGPT szerint még a bor is remek üzlet lehet, ha fialtatni szeretnénk a pénzünket.
Hétfőtől nemcsak nálunk, a németeknél is jön a havi országbérlet – de ott jóval másképp
Az új országbérlet csak 49 euróba (közel 18 500 forint) kerülhet, ráadásul ezért Németország minden buszán, metróján és villamosán utazhatnak majd a azok, akik rendelkeznek vele – adta hírül a Portfolio.hu.
Ezzel az úgynevezett Deutschland Tickettel a helyi és regionális vonatokon is lehet majd utazni. Ugyanakkor a német kormány szerint az új bérlet évente 1,5 milliárd eurós bevételkiesést okozhat a szövetségi költségvetésnek.
Újabb fordulat az ukrán gabona ügyében
Elvi megállapodás született az Európai Bizottság, valamint Magyarország, Lengyelország, Románia, Bulgária és Szlovákia között az Ukrajna felől érkező agrár-élelmiszeripari termékek behozatali tilalmával összefüggésben, valamint az ukrajnai gabonaszállítás újraindításáról – tájékoztatott Valdis Dombrovskis kereskedelempolitikáért felelős biztos Twitter-üzentben pénteken – írja az MTI.
Valdis Dombrovskis közölte, a megállapodás megoldást kínál Ukrajna, valamint vele szomszédos uniós országok gazdálkodóinak aggályaira egyaránt.
A részleteket ismertetve közölte, az a négy tagállam – Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Bulgária – amelyek tilalmat vezettek be az ukrajnai mezőgazdasági termékek behozatalára, visszavonják az egyoldalú intézkedést, és a megállapodás négy terméknél, a búzánál, a kukoricánál, a repcénél és a napraforgómagnál tartalmaz uniós védintézkedéseket. A brüsszeli testület és az érintett tagállamok megegyeztek abban, hogy megvizsgálják, milyen más termékek kerülhetnek védintézkedések hatálya alá – mondta.
Olcsóbbak lehetnek az agrártermékek, ha csökken az értékesítési útvonal
A tervek szerint néhány hónap múlva megnyíló keresőfelületen termékekre és szolgáltatásokra is tudnak majd keresni a vásárlók és a partnerek. A termelő és a fogyasztó itt egymásra találhat, illetve termelők és feldolgozók közötti kapcsolatok is kialakulhatnak – tette közzé az MTI. A Termékkereső termékek, gazdaságok, piacok, események népszerűsítésére is szolgál majd.
A közlemény hangsúlyozza: a felület célja a fogyasztók figyelmét felhívni a magyar termékek választásának fontosságára, valamint, hogy a rövid ellátási lánccal és annak értékesítési formáival csökkenthető legyen az élelmiszerek szállítási útja, a termelés, a feldolgozás, az értékesítés és a fogyasztók a lehető legközelebb kerüljenek egymáshoz.
A Termékkeresőre az előregisztráció elérhető a https://miniapp.nak.hu/nak/termekkereso-elojelentkezesi-felulet/ – oldalon tájékoztatnak a közleményben.