Sokan bírálják a visszaváltási rendszer működését, a vásárlók körében még mindig megoszlanak a vélemények arról, hogy mennyire volt jó ötlet bevezetni. Az viszont biztos, hogy sokszor maguk a fogyasztók sem könnyítik meg a helyzetet: például teleszemetelik az üvegvisszaváltó automatákat.
Tönkreteszi a hulladék a gépeket
Egy automata nyitott ajtóval állt egy üzletlánc bejáratánál, miközben egy másik helyen hosszú sor alakult ki. A bolt dolgozói közül csak percek múlva érkezett segítség, addig a többiek az önkiszolgáló kasszáknál próbálták kezelni a helyzetet, miközben csupán egyetlen pénztár működött. A dolgozók szemmel láthatóan túlterheltek voltak, a működő automatánál pedig egyre türelmetlenebb vásárlók gyűltek össze – írja a Promotions. A karbantartásra váró automata belsejébe bepillantva látszott, hogy tele van apró szeméttel. Miután kitakarították és ellenőrizték, az automata ajtaját visszazárták, de az továbbra sem működött – valószínűleg a szennyeződés mélyebbre jutott. És ez csak egy példa a sok közül. Gyakori probléma, hogy ragacsos, koszos üvegeket dobnak be, ami gyorsan tönkreteszi a gépeket. A vásárlók egyre többet panaszkodnak az automatákra, de talán érdemes lenne azon is elgondolkodni, hogyan járulhatnának hozzá a problémák csökkentéséhez.
Nem csak az automatákkal van baj
Nem csak az automaták belsejét használják egyesek kukának: sokszor azok környezete is szemétdombbá válik. Egy Threads-felhasználó osztott meg egy posztot arról, hogy a vásárlók nem csak a nem visszaváltható palackokat dobják az erre kijelölt gyűjtőkbe, hanem mindenféle szemetet is.
„Nem akartam ide posztolni, de ki kell adjam magamból. Adott ez a fantasztikus Repont rendszer. Az 50 forintosat bedobod a gépbe, a nem visszaváltósat pedig az automata mellett kihelyezett edénybe, amire rá is van írva, hogy ebbe a pet-palackot és az aludobozt dobd, a másikba az üveget.”
A posztoló szerint egyértelmű lenne, hogyan kell használni ezeket a gyűjtőedényeket, mégis sokan nejlonzacskót, kartondobozt vagy egyéb otthoni szemetet hordanak oda.
„Akkor kérdem én, miért kell a világ összes nejlonzacskóját beledobni? Vagy miért kell az otthonról elhozott szemetet beledobni? A karton dobozt, amit a boltból elvettél? Tehát azok nem kommunális szemetesek, hanem a nem betétdíjas üvegeknek, palackoknak vannak oda téve. Lustaság, vagy nemtörődömség? Nem lenne jobb kulturáltan csinálni?” – zárja a posztot.
A kommentek között heves vita alakult ki. Valaki például azzal védekezett, hogy azért dobja ki a zacskót, mert az ragad a belefolyt maradéktól. Erre viszont szintén jogosan merül fel a kérdés, miért nem mossák ki otthon a palackokat, mielőtt elhozzák? Érdemes lenne ezeket is átgondolni, mielőtt bárki panaszkodna a rendszerre.