Kifejezetten nagyot csökkent a dohányboltokat is magában foglaló kiskereskedelmi üzletek száma az elmúlt esztendőkben – írja a Napi.hu. A tavaly év végén a hivatalos KSH-adatok szerint 116 ezer boltból állt a teljes hazai kiskereskedelmi hálózat. Ez 18 ezerrel volt kevesebb a 2015 végi szintet nézve, és 4 ezres csökkenést jelent 2019 végéhez képest.
Ez a jelentős zuhanás elsősorban a nem élelmiszereket árusító üzletek bezárásával indokolható, azonban kisebb mértékben az élelmiszerüzletek száma is csökkent.
2015 óta több, mint 3600 ruhát értékesítő kereskedelmi egység szűnt meg, és bár azt hinnénk a használtruha boltok még mindig jövedelmezőek, bizony ebben a szegmensben is 1000-nél több üzlet zárt be azonos idő alatt. Ezzel együtt több száz virágos, pékség, hentes tűnt el a piacról. Jelentősen, több mint 10 ezer üzlettel csökkent a hivatalos adatokban egyéb iparcikkeket árusító boltok száma.
A napi szintű vásárlásban komoly különbségek mutatkoznak
Míg az átlagos napi szintű kiskereskedelmi forgalom egy főre kivetítve Budapesten, illetve Pest megyében 3500 forint felett van, addig Szabolcsban és Nógrád megyében még a 2500 forintot sem éri el.
A 3000 forint körüli értéknél egyébként átfordul a dunántúli területekről a statisztika, és egyértelműen az ország keletibb szeglete felé veszi az irányt, követve az általános életszínvonal rajzolatát. A teljes kimutatás itt érhető el.