Egy szerdán beadott törvénymódosítás alapján a posták működésén is alakítana a kormány. A törvényjavaslatot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtotta be az Országgyűlés felé, az előadója pedig Nagy Márton fejlesztési miniszter – írja a Napi.hu.
Lassabbak lesznek az eddig leggyorsabb küldemények
Az egyik legfontosabb változás az elsőbbségi leveleket érintené. Ha a módosítást megszavazzák, akkor az ilyen típusú küldemények 85 százalékát a feladást követő második munkanap végéig kell majd kézbesíteni. Az eddigi gyakorlat ezzel szemben idáig az volt, hogy az elsőbbségi leveleket a feladást követő első munkanap végéig kell a címzetthez eljuttatni. Maga a Magyar Posta a honlapján is a leggyorsabban célba érő küldeménynek írja le az ilyen típusú leveleket.
A döntés hátterében az a magyarázat állhat, miszerint nagyon kevesen veszik már igénybe az elsőbbségi szolgáltatást, olyannyira, hogy 2022. év első félévében a teljes belföldi levélküldemény mennyiség csupán 5,3 százaléka volt ilyen. Egy adott évben egy magyar polgár átlagosan 1,2 db levelet ad fel, ebből pedig az elsőbbségi küldemények száma egy személyre vetítve mindösszesen 0,063 darab.
Szerződés a postával: ha nincs aláírva, akkor is érvényes lesz
A postai szolgáltató és a postai szolgáltatást igénybe vevő feladó vagy címzett közötti egyedi szerződések is módosulhatnak, lévén a hivatal által megküldött írásbeli szerződést sokszor nem küldik vissza aláírva, így a megegyezés írásba foglalása elmarad. Ugyanakkor általában mindkét fél tartja magát az abban foglaltakhoz, így az üzletmenet rendszerint gondtalanul folyik a megszokott jogi mederben.
Az indítványozott módosítás engedélyezné a szerződés ráutaló magatartással történő létrejöttét, valamint azt, hogy az írásbeli szerződés hiányára jogvita esetén az a fél, akinek ez felróható, ne hivatkozhasson.
A postások védelme is változna
Jelenleg az egyetemes postai szolgáltató beosztottja önmaga határozza meg, munka közben tart-e magánál gázsprayt, vagy a lőfegyverekről és lőszerekről szóló törvény szerinti gáz- és riasztófegyvert.
Ezt most a balesetek elkerülése végett úgy módosítanák, hogy az egyetemes postai szolgáltató munkaadóként lenne jogosult dönteni arról, hogy az adott postai alkalmazottnak eszközt (gázsprayt) biztosít vagy sem.