Ha otthon esetleg régi étkészletre bukkansz, érdemes megkeresni rajta a gyári jelzést, amely segíthet meghatározni a darabok típusát, eredetét és készítésük évét – írja a Blikk.
Egy Události247 cseh portál szerint például a 1792-ben alapított Horní Slavkov porcelángyár termékei akár milliókat is érhetnek. Ezekre a porcelánokra jellemzően egy nagy „S” betűt véstek az aljukra. Egy ilyen készlet akár 7 millió forintnál is többet érhet.
A porcelántárgyak értékét több tényező is befolyásolja. Lényeges szempont a gyártás időpontja, helyszíne és maga a porcelántípus. A szín és a mintázat szintén meghatározó tényező, hiszen ezek utalhatnak egy adott korszak stílusára.

Emellett az állapot megőrzöttsége is jelentős szerepet játszik az érték megállapításában. A különleges és megkímélt állapotú porcelánok akár milliós összegeket is érhetnek.
Az Události247 cseh portál szerint egy 75 darabos meisseni étkészletet az eBayen 18 900 euróért kínálnak, ami átszámítva több mint 7,5 millió forintot jelent.
Még ennél is magasabb áron kelhet el egy ritka kínai, úgynevezett nyona porcelán, amely különösen keresett a gyűjtők körében.
A nyona (peranakan)porcelán a délkelet-ázsiai peranakan kultúrához kötődő, élénk színekkel és díszes motívumokkal díszített porcelántípus.
Fő jellemzői a rózsaszín, türkizkék, zöld és arany színek, valamint a sárkányok, főnixek, virágok és kínai kalligráfiák.
Jellemzően ünnepi és rituális célokra használták ezeket a tárgyakat A kínai technikák helyi maláj és indonéz hatásokkal keveredtek, így alakítva ki egyedi stílusát. Ma is értékes gyűjtői darabnak számít.