Nyáron az energiadrágulás még csak kérés jelleggel volt tetten érhető, amikor néhány hazai bevásárlóközpontban jelezték a boltoknak, hogy az üzlettér hőmérsékletét pár fokkal úgy emeljék meg, mint ahogyan a közös tereknél is tették az üzemeltetők – írja a Pénzcentrum.hu.
Azóta már azt is lehet tudni, hogy ez a jéghegy csúcsát jelentette legfeljebb, hiszen a bérlők részéről egyre nagyobb problémát jelent a gyenge forint, ahogyan a soha nem tapasztalt energiaár-drágulás is.
Ezek együttesen pedig már az üzletek bezárását eredményezhetik, párhuzamosan pedig a munkaerő tömeges elbocsájtásához vezethetnek.
Jelentős mértékűek a fogyasztással kapcsolatos fejlesztések
Ugyanakkor némi reményt nyújt az, hogy több, nagy területű kereskedelmi centrum – a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetsége (MBSZ) szerint – már korábban jelentős fejlesztéseket hajtott végre az üzemeltetés terén. Kiemelt figyelmet szentelve az energiatakarékosságnak és a zöld iránynak.
Ilyenek egyebek mellett a LED-es beruházások, korszerűbb, energiatakarékos és sok esetben zöldebb technológiák, gépészeti berendezések használata.
Az MBSZ szerint az üzletek bérlői sem maradnak le, hiszen folyamatosan korszerűsítenek, ütemezetten 3-5 évente megújulnak, amit az energiaválság csak tovább erősít.
Tervezetten, jobban odafigyelnek a spórolásra
Például olyan egyszerű, de rendkívül hasznos trükköket vetnek be, mint a hűtési időszakok folyamatos optimalizálása.
Abban az esetben, ha a beépített technológia alkalmas rá, úgy pl. a hűvösebb reggeli, délelőtti órákban a kinti levegővel keverik a hűtési rendszert, így csak a délutáni időszakban kell újra rákapcsolni a megfelelő hőmérséklet megtartása érdekében a klímát.
De ugyanígy folynak az világítással kapcsolatos finomítások is több helyen. Csak nyitáskor kapcsolják fel a teljes ház lámpasorát, az áruszállítás ideje alatt tartalék módban működtetik a fényeket. Záróra után a parkolókban lévő lámpák is lekapcsolásra kerülnek.
Hiába a takarékosság, óriási az áremelkedés az energia terén
Mindezek ellenére sajnos a nagy bevásárlóközpontok és az üzleteik bérlői is súlyos hónapok elé néznek, lévén az 2021-es szinthez képest 3-5-szörösére nőttek a rezsiköltségek.
A bérleti díjak is folyamatosan emelkednek a bevásárlóközpontokban, mert a magyar fizetőeszköz nagyon gyenge, és történelmi mélypont körül látszik stabilizálódni.
Ami még rátesz: a közös területek, helyiségek fűtését, hűtését, takarítását területarányos a bérlők fizetik meg.
A Pénzcentrum iparági forrása szerint már a rövidített nyitvatartás miatt is folynak több helyen az egyeztetések, hogy mely napokon lehetne később nyitni, és hamarabb zárni. Természetesen úgy, hogy ez ne legyen kárára senkinek sem.