Bejártuk a Platz termelői piacot, hogy megtudjuk, mitől olyan népszerű a pilisvörösvári vásár
A kedvezőtlen időjárás ellenére is sok árus és meglepően sok érdeklődő volt január harmadik vasárnapján a pilisvörösvári Platz termelői piacon. Az esemény eltér a hagyományos vásároktól, hiszen a jó hangulatról itt mindig egy zenekar vagy DJ gondoskodik. Aki pedig megéhezik, a sörpadoknál kóstolhatja meg az aktuális menüt. Családoknak is ideális program lehet a Platz, ugyanis jó időben a gyerekek még légvárban vagy a játszósarokban is szórakozhatnak.
Hogy honnan indult a piac története, és mik a jövőbeni tervek, arról Maszlag Mariann szervezőt kérdeztük.
Így indult a Platz
A termelők körében már országszerte ismert a pilisvörösvári Kacsa-tó mellett rendezendő piac, ami minden hónapban egy alkalommal várja az érdeklődőket. Körülnézve azt tapasztaltuk, hogy főként a környékről, azaz a Zsámbéki- és a Pilis-medencéből, de elsősorban Pest megyéből érkeznek azok, akik a saját termékeiket szeretnél eladni. De olyanok is akadnak, akik egy-egy alkalom erejéig hajlandók távolabbról is ide utazni, így nem kizárt, hogy a vásáron találkozhatunk Nógrád, Tolna vagy akár Baranya vármegyei termelővel.
Az egyre népszerűbb piacot Mariann egyedül szervezi a munkája mellett. Mint mondta, az első alkalmat volt a legnehezebb megrendezni, amikor a termelőket maga kereste fel és próbálta elnyerni a bizalmukat. Végül sikerült annyi árussal megegyezni, hogy 2020 júliusában megtarthatták az első Platzot. Azóta pedig fordult a kocka, és már maguk a termelők keresik fel a szervezőt, hogy részt vehessenek a vásáron.
Mariann szerint a piac egyik sikere abban rejlik, hogy bár a legtöbb termelőt az interneten is megtalálni, az mégsem helyettesíti a személyes találkozásokat.
És valóban, amikor ott jártunk, mi is azt tapasztaltuk, hogy sok vásárló keres fel egy-egy termelőt, hogy hazavihessék kedvenc termékeiket. Érdekes volt hallani, hogy aki nem kap a keresett áruból, az sem rendel online a termelőtől, hanem inkább kivárja a következő alkalmat és újra elmegy a Platzra.
A piac mára olyannyira a látogatók szívéhez nőtt, hogy sokan egészen messziről is eljönnek ide. Budapestről rendszeresen érkeznek vásárlók, hiszen a vasúti közlekedéssel gyorsan ki lehet jutni az agglomerációban található piacra. Ráadásul nemcsak a programok, de a vásár mellett lévő tavak miatt is vonzó lehetnek azoknak, akik kicsit kiszakadnának a városi környezetből és sétálnának egyet a természetben.
Különleges termékek, amik mindig népszerűek
Bár nem a január a legnépszerűbb időpont a piacozásra, a parkolók most is megteltek és a hideg ellenére meglehetősen sokan voltak. Az év első piacára 48 árus jött el, de azt is megtudtuk, hogy jobb időben ez a szám könnyen 60 fölé is mehet. Voltak termelők Esztergomból, Bekéről, Bicskéről, Tahitótfaluból de még a Villányi borvidékről a Mokos pincészet is képviseltette magát.
A sajtok és a pékáruk kifejezetten népszerűek voltak, ezen termelők pultjai előtt mindig hatalmas sorokat láttunk. A hosszan érlelt sajtoktól az ízesített sajtokon át a kecskesajtig mindent beszerezhetünk itt. Ez utóbbiból még helyben a készült hamburgert is megkóstolhatjuk, amit majonézes céklasalátával készítenek.
A termelők és a szervező tapasztalati alapján szívesen vásárolnak a piacra látogatók homoktövisből készült termékeket vagy a hidegben kifejezetten jól eső forró teát. Ugyanígy kedvelt és igenkeresett a ritkaságnak számító füstölt áru, mint például a szarvaskolbász vagy a vörösboros-vaddisznószalámi.
Persze megtalálhatóak a hagyományos áruk is, mint például a zöldségek, savanyúságok, tojások, lekvárok és a különböző mézek. De vásárolhatunk különböző chilis termékeket és kimért teákat is.
Arra külön felhívták a figyelmünket, hogy a Platz azoknak is jó választás, akik speciális étrendet követnek, ugyanis nem csak cukros, de cukormentes csokoládét is vásárolhatnak, ahogy fürjtojásból készült tésztákat is. Ez utóbbit még azok is megehetik, akik egyébként a sima tojásból készült ételeket nem. Nekik és mindenki másnak ott vannak a szintén ritkaságnak számító, különböző lében pácolt fürjtojások.
A rendkívül magas infláció miatt mára a kézműves termelői termékeket szinte ugyanolyan áron vásárolhatjuk meg, mint a bolti termékeket. Mézből például több fajtát is találtunk, aminek kilója 3 ezer forint alatt van, de még a különlegesebbek ára sem haladja meg a 3500 forintot.
De házi tojást is kaphatunk már 90 forinttól, ami korábban jóval meghaladta a bolti árakat, mára azonban egy szintre kerültek. Savanyúságért sem érdemes feltétlenül a boltba menni, mivel a piacon a savanyított termékek kilónkénti ára 800 és 1100 forint között mozogtak.
Persze ha különlegességekre vágyunk, akkor itt is mélyebben a zsebünkbe kell nyúlni. De lássuk be, a fürjtojásból készült házi tésztával, a vörösboros-vaddisznószalámival, vagy mondjuk egy házilag készített natúr kozmetikai termékkel a termelőnek is sok munkája van.
Program mindenkinek
A pilisvörösvári piacon van ebédmenü is, ha esetleg a friss péksütemény vagy a kecskesajtos hamburger nem nyeri el a tetszésünket.
Nem csak ételeket, hanem kézműves termékeket is beszerezhetünk a Platzon.
Vannak itt kerámiák és fonott termékek, ahogy textiláruk is. De láttunk natúr kozmetikumokat, például testápolót, szappant és fogkrémet is.
Mindezek után adódik a kérdés, hogy tud-e még egy ilyen sokszínű vásár tovább fejlődni, pláne hogy Mariann egyedül szervezi az összes eseményt. Kérdésünkre a válasz igen volt.
Hamarosan az online térben jelentkezik egy újdonsággal a Platz, ahol olyan ételeket készítenek majd el, amiknek alapanyagait kizárólag a piacon jelenlévő termelőktől szerzik be. Az ételek receptjeit havonta fogják publikálni és azt is megjelölik, hogy a hozzávalókat melyik árusnál lehet megvásárolni. Arra is ügyelni fognak, hogy ezek a fogások könnyen elkészíthetők legyenek akár egy egyszerű hétköznapon is.
De várható még több élőzenés koncert, ahogy például az októberi vásáron az Oktoberfest tematikához illően a helyi német nemzetiségi fúvószenekar is fellépett. Jó hír a szülőknek és a gyerekeknek is, hogy idén is lesz ugrálóvár és kézműves sarok, ahol többek között kerámiát festhetnek, gyöngyöket fűzhetnek vagy az alkalomnak megfelelően például halloweeni maszkot készíthetnek.
Mariann tervei között szerepel az is, hogy bővítse az árusítók körét, a vásárlók függvényében.