“Amióta kitört a háború, az egyébként is erős inflációs nyomás a sokszorosára növekedett, ez pedig minden nyugdíjast közvetlenül érint. Jelenleg még nagyjából ellensúlyozhatóak ezek az erős gazdasági fejlemények, de nem tudni, hogy egy-egy állam meddig bírja. Talán az euróövezetben jobban védi az euró az ottani országokat, a mi forintunk azonban rendkívül kiszolgáltatott” – mondja Farkas András nyugdíjszakértő, a NyugdíjGuru News alapítója a PénzÜgyes legújabb adásában.
Veres Patrik, a Grantis pénzügyi szakértője hozzátette, most már kétszámjegyű inflációs nyomás is elképzelhető a gazdaságon, és nehezen látható, hogy milyen eszközökkel lehet megfogni a gyorsulást. Felhívta a figyelmet arra is, hogy egy későbbi sokkot vetíthet előre, amikor a különféle állami intézkedéseket – például az üzemanyag-árstopot – valamilyen szinten majd vissza kell vonni, mert fenntarthatatlanná válnak.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Valójában mekkorának érzékelik az inflációt a nyugdíjasok? Mire számíthatnak idén, várható még nyugdíjemelés, pluszjuttatás? Mekkora mentsvárat jelent a 13. havi nyugdíj? Milyen hatással lehet a nyugdíjkassza helyzetére a háború, az infláció, az állami bevételek alakulása, mi történik, ha nem tud növekedni a gazdaság? Mennyit ér majd a nyugdíj hosszútávon? Miként alakul a korfa, a nyugdíjkorhatár? Ezekre a kérdésekre is kitérnek a szakértők a podcastben.
A beszélgetés egy nagyon fontos eleme az öngondoskodásról szóló rész is, az elhangzó tanácsok a fiatalok számára is hasznosak, akik még messze nem gondolnak a nyugdíjra. A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer ugyanis mindig működni fog, csak nem mindegy, hogy mennyi pénzt tud majd kipréselni a jogosultak számára – hallható az adásban, amiben arról is szó van, hogyan használhatóak ki az állami kedvezmények megtakarítás céljából, és mit ne tegyünk a pénzünkkel egy válság idején.
A PénzÜgyes korábbi adásaiból: