“Várható, hogy az infláció idén még nem fog visszaszorulni a 3 százalékos szintre, tehát további kamatemelések jönnek” – mondja Szűcs Krisztián a PénzÜgyes legújabb adásában. Ehhez hozzátartozik, hogy a felvétel még az orosz-ukrán háború kirobbanása előtt készült, a krízis pedig tovább növeli az inflációt, gyengíti a forintot, a bizonytalanság a bankpiacot is elérheti. Mindennek hatására tavasszal a kamatok még jobban elszállhatnak, ez pedig az új hitelek további drágulását eredményezheti.
De mi a helyzet azokkal, akiknek már van hitelük, kell-e aggódniuk, ha folyamatában változik a jegybanki alapkamat? Mit érdemes tenni ilyenkor? Hogyan érintheti az emelés azokat, akik még a moratóriumban vannak, és a sötétben tapogatóznak? A válaszokat a podcastben hallhatjuk.x
Zöld hitel: előnyök, hátrányok
Az adásban szó esik a hitelek jó és rossz felhasználásáról – például arról, mire számíthatnak, ha valakik úgy vették fel a babavárót, hogy nem is terveznek gyermeket. Fontos részleteket hallhatunk a slágerterméknek számító zöld hitelről, vagyis a Magyar Nemzeti Bank Zöld Otthon Programjáról. (Friss információ, hogy a 200 milliárd forintos program keretösszege csaknem 40%-os kihasználtságnál jár.) Szűcs Krisztián elmondja az előnyöket és a buktatókat, kiemelve, hogy mire figyeljünk egy ilyen ingatlan építésekor, ha a végén nem szeretnénk elveszíteni a jogosultságot.
Szűcs Krisztián pénzügyi szakértő és Györfy Rúben műsorvezető a PénzÜgyes podcast felvételén.
A beszélgetés kitér arra is, hogy egy hitelfelvételnek milyen követelményei vannak, mit vizsgálnak egy kérelemnél a hitelintézetek, elfogadják-e a bankok a készpénzes jövedelmet, mit érdemes tudni egy jelzáloghitelnél, és mennyire tájékozódjunk az online hitelkalkulátorok segítségével? Megtudhatjuk azt is, hogyan válhat előnyünkre, ha egy hosszabb futamidejű hitelt választunk, akkor is, ha egyébként a rövidebb, fix kamatozású kölcsönt is ki tudnánk fizetni.
A PénzÜgyes podcast korábbi részei:
Címlapfotó: MTI/Vajda János