Az alapanyagok, a szállítási- és energiaköltségek növekedését nem tudják lenyelni az ágazati szereplők, az átadási árak emelése nélkül egyikük sem élné túl a jelenlegi helyzetet – emiatt megdrágulnak a kenyerek és a pékáruk. Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke Magyar Nemzetnek elmondta: “December elsejétől ismét emelik a malmok a liszt árát, ráadásul a főként importból származó egyéb alapanyagoknál is további drágulás várható. Ezeket a pékségek már bekalkulálták az átadási áraikba, ugyanakkor az üzemek jelezték, hogy nem ez lesz az utolsó áremelés, a jövő év elején még magasabbra emelkedhet az alapanyagok ára.”
40%-os drágulás egy év alatt
A szakember szerint csak a liszt ára az idén hozzávetőlegesen negyven százalékkal nőtt, emellett jelentős mértékben drágult a vaj, a margarin, a kakaó is, a dráguló energia- és szállítási költségek tovább tetézik a bajt. Egy biztos: elkerülhetetlen a kenyér és más pékáruk drágulása, és az áruházláncok is megértették, hogy emelni kell az árakon a minőségi termék érdekében. Ám még így is lesznek olyan sütőipari cégek, amelyek vélhetően nem élik túl a jelenlegi helyzetet.
Számos pékség ma sem működik gazdaságosan, pénz hiányában pedig modern és korszerű gépeket sem tudnak beújítani.
A Pékszövetség várakozásai szerint a most meglévő 900 sütőipari vállalkozásból a következő időszakban több száz húzhatja le a rolót, 2023 végére mintegy ötszáz ágazati szereplő maradhat.
A nagy, tőkeerős, modern gyárak persze mennyiségben és minőségben is képesek kiszolgálni a piaci igényeket, ez is megnehezíti a kisebb vállalkozások helyzetét. Attól azonban nem kell tartani, hogy a kis kézműves pékségek teljesen eltűnnek a piacról.