Az áremelkedést az alapanyagok és a munkaerő árának növekedése indokolja, de a búzakereskedők is visszatartják jelenleg a búzát, ami szintén drágítja annak mázsáját. A pékek még nyáron kezdtek egyeztetni a malmokkal a liszt áráról, azonban nem jutottak sok sikerre. „A malmokkal tárgyalva abban bíztunk egyébként, hogy sikerül a búza árát lefelé vinni az ősz környékén, de az újabb egyeztetések után azt tapasztaljuk, hogy ebből emelés lesz, nem pedig csökkenés” – magyarázta Temaj Ardit, egy pékség ügyvezetője az ATV Híradójának.
Nem egyszeri drágulás lesz
Hozzátette: hiány van a búzából a többi között az export miatt, Kína pedig felvásárolta a kukorica nagyon nagy részét és ezt most búzával helyettesíti a piac. A gazdák is kivárnak a búza eladásával, raktározásra álltak be, így nincsen ebből elég a piacon. Mindezek következtében a pékek nem csak a 40 százalékos gabonaár növekedéssel szembesültek, hanem majdnem minden költségük nőtt a nyáron, így kénytelenek árat emelni.
„Energiában 40-80 százaléknyi árváltozás van, most mindenki munkaerőhiánnyal küzd, ezt bérrel kompenzálni kell, ez 10-15 százalékos változás, és nagyon sok jellegű alapanyagnak az árváltozása jelentkezik a sütőiparnál” – közölte Fülep Zsolt, a Magyar Pékszövetség alelnöke híradónkkal. A pékek előrejelzései szerint nem csak egy áremelkedés jön év végéig, hanem akár két-három alkalommal is drágulhat majd a pékáru.