Az idén bevezetett DRS rendszer szinte minden italcsomagolást kötelezően betétdíjassá tett, kivéve a tej- és tejalapú italokat. A visszaváltó automaták előtti várakozás azóta sokak mindennapjainak részévé vált, hogy visszakapják az üres palackok után járó pénzt, leggyakrabban ez 50 forintot jelent csomagolásonként. De mi történik azokkal, akik nem akarnak bajlódni a cipeléssel és sorban állással? Az ő esetükben a rendszer évente akár több tízezer forintos veszteséget is jelenthet – írja a Pénzcentrum.
Sok még a gond a rendszerrel
Az év elején elstartolt, júliustól pedig élesben is üzemelő 50 forintos betétdíjas rendszer jelentős változást hozott a hulladékgazdálkodás terén Magyarországon. Országszerte működnek automaták, de a rendszernek még mindig sok a gyermekbetegsége. Nem mindenhová telepítettek automatát, a meglévő gépek pedig gyakran meghibásodnak vagy megtelnek.
Csak 50 forint – vagy mégsem?
Elsőre talán nem tűnik jelentősnek az 50 forintos betétdíj, hiszen visszakapjuk, ha a palackokat visszaváltjuk. Azonban a rendszer lassúsága és bonyolultsága miatt sokan inkább lemondanak erről az összegről. A folyamat nehézkes, hiszen a palackokat nem adhatjuk le rögtön, gyűjtögetni és cipelni kell őket az automatákhoz, ahol gyakran sorban kell állni. Ezért vannak, akik inkább elengedik a betétdíjat, hogy elkerüljék a visszaváltással járó kényelmetlenségeket.
A Pénzcentrum kísérlete szerint, ha valaki nem tudja vagy akarja visszaváltani a betétdíjas üvegeket, akkor
10 nap alatt akár – napi átlagos 175 forinttal számolva- havi 5250 forintot, éves szinten pedig közel 64 ezer forintot bukhat a rendszeren.
Ez persze háztartásonként eltérhet a folyadékbeviteli szokások függvényében.
Mi is hasonlóan tapasztaltuk: a szerkesztőségünkben többek asztalán is egyre csak gyűlnek a visszaváltásra váró műanyag palackok – ingázóknak különösen macerás hazahurcolni a kiürült flakonokat.
Egy biztos: a MOHU rendszere még mindig nagyon megosztó. Nemrég vendéglátósokat és vendégeket kérdeztünk a tapasztalataikról, akkor is sokan panaszkodtak az új rendszerről. Volt, aki elmondta, a vidéki helyszíneken gyakran nincsen működő visszaváltási pont, így a palackokkal utazgatnia kell, hogy visszakapja a pénzét. De olyan is akadt, aki könnyen hozzászokott a plusz macerához, és éttermekből is hazaviszi a kiürült üdítős üvegeit.