Az utóbbi időben Európában egy apró, de jelentős változást tapasztalhattak a vásárlók a műanyag palackoknál: a kupakokat már nem lehet teljesen eltávolítani, ugyanis egy kis műanyag szalaggal rögzítve vannak a palack nyakához. Bár elsőre kényelmetlennek tűnhet ez az újítás, valójában komoly környezetvédelmi lépésről van szó. Az Európai Unió 2018-ban hozott döntése értelmében már minden egyszer használatos palackot így kell gyártani, hogy csökkentsük a műanyag hulladék mennyiségét, különösen a természetbe kerülő kupakokét, amelyek komoly veszélyt jelentenek az élővilágra.
Az újítás egyébként egy olyan intézkedéscsomagba tartozik, amelynek célja a műanyag hulladék mennyiségének csökkentése – írja a The Conversation. A termékek kialakítása befolyásolja, hogy mi lesz velük, amikor már nincs szükségünk rájuk, és ez különösen igaz a palackokhoz tartozó kupakokra.
A rögzített kupakokat viszont nem lehet könnyen eltávolítani a műanyag palackokról – még akkor is nehéz eldobni őket, ha valaki nagyon akarja.
Vissza az alapokhoz
Bár ezt kevesen tudják, a koncepció egyáltalán nem új: ugyanez a dobozos üdítőkkel is megtörtént a 80-as évek végén. Bár ma már nehéz elképzelni, akkoriban az italos dobozokon teljesen leválasztható húzófülek voltak, de ezek kicsik és haszontalanok voltak, így az emberek gyakran eldobták őket, miután kinyitották a dobozt.
Amióta rögzített fülre váltottak a gyártók, ezek a veszélyes és éles apró fémdarabok nem okoztak problémát többé.
Tele vannak kupakkal a vizeink
A műanyag kupakok mostanra a folyókban és az óceánokban található tíz leggyakoribb hulladék közé tartoznak. Az Egyesült Királyságban 2023-ban végeztek egy felmérést, ebből az derült ki, hogy a kupak a harmadik leggyakoribb hulladéktípus a tengerpartoknál. A holland partokon pedig 2016-os adatok alapján kilométerenként 128 kupakot tudtak összeszedni.
Ráadásul, mivel könnyebb típusú műanyagból készülnek, a kupakok messzebbre eljutnak az óceánokon és tengereken, mint azok a palackok, amelyekkel együtt értékesítik őket. A kóbor palackokat pedig a tengeri állatok nagyon gyakran elfogyasztják- a vesztükre.
Ezekre a problémára jelent megoldást a rögzített kupak: egyrészt így nem fog többé elkallódni, másrészt az állatok sem tudják lenyelni.
Az újrahasznosítás hatása még kérdéses
Az újrahasznosítás soha nem volt reális megoldás a műanyag túltermelésére és felhalmozódására. Az újrahasznosításra küldött műanyag hulladék nagy része mezei hulladéklerakókba kerül – Európa a szelektíven gyűjtött hulladék 12,4%-át, az USA pedig csak 4,5%-át hasznosítja újra. Műanyagot újrahasznosítani egyébként is csak egyszer lehet: az így nyert műanyag már jóval alacsonyabb minőségű lesz, és nem lehet megismételni a folyamatot.
Mivel a kupakok kisebbek, általában színezettek, és más típusú műanyagból készülnek, mint a palack, így külön kell őket újrahasznosítani. Azt egyelőre a szakemberek is csak találgatják, hogy a rögzített kupakoknak pontosan milyen hatása lesz az újrahasznosításra, az viszont biztos, hogy a változásnak köszönhetően több kupak kerül majd hulladéklerakókba, mint eddig.
(via)