Matolcsy nemet mondott az ötforintosok kivonására, most viszont megkérdezték Varga Mihályékat is - a jegybank határozott választ adott
Nagy megtakarítást jelentene a központi költségvetésnek az ötforintosok forgalomból való kivonása, írja az Infostart. Legutóbb februárban kérdezték meg a jegybanktól, hogy tervezik-e kivonni a jelenlegi legkisebb címletet. Az akkor még Matolcsy György vezette MNB kijelentette, nem tervezik az ötforintosok kivonását a forgalomból.
Miután március elején Varga Mihály vette át a jegybank vezetését, ismét időszerűvé vált a kérdés, milyen sorsot szán az ötforintosoknak az új elnök.
Hulladékként többet ér
Az infláció és a gyengélkedő forint miatt sokakban felmerülhet az 5 forintos érme forgalomból való kivonásának kérdése. Balassa Péter független országgyűlési képviselő most Varga Mihályhoz, a Magyar Nemzeti Bank frissen kinevezett elnökéhez fordult az ügyben. A politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy
az 5 forintos érme színesfémhulladékként kilóra többet ér, mint fizetőeszközként.
A háztartási sárgarézhulladék kilós átlagára a színesfémátvevőknél 1500 forint: ezt figyelembe véve, ha a 4,2 gramm súlyú, réz, cink és nikkel ötvözetű érméből egy kilót háztartási sárgarézhulladékba leadnánk, legalább 300 forintot kereshetnénk vele.

A képviselő szerint az államnak ezért nem éri meg forgalomban tartani az érmét, hiszen a mintegy 700 millió darab érme nagy veszteséget termel. Számítása szerint csak sárgaréztartalommal számolva 1 kilogramm alapanyag 6000 forintot ér, így
1 darab 5 forintos akár 25 forintba is kerülhet,
amihez hozzáadódik a nikkel, az érmeverés, a szállítás, a tárolás és az egyéb költségek. Ballassa Péter szerint több mint tízmilliárdos megtakarítást jelenthetne a központi költségvetésnek, ha eltűntének a 5 forintosok a forgalomból.
Mégis megmenekül az ötforintos
Az érmék bevonására vonatkozó írásbeli kérdésre Virág Barnabás, az MNB alelnöke válaszolt, aki szerint a vizsgálatok nem indokolják az ötforintos címlet bevonását. Az egyes érmecímletek forgalmi részaránya több mint egy évtizede stabil, miközben az infláció a lakossági fizetési szokásokat csak elenyésző mértékben befolyásolta – írta válaszában.
Virág Barnabás közlése szerint mintegy 900 millió darab érme van a lakosságnál, ami 4 milliárd 500 millió forint értéket jelent. Az érmék bevonása a jegybank számára legfeljebb elenyésző megtakarítást hozhatna, miközben a felhasználók oldalán jelentős terhekkel járna.
Az 5 forintosok bevonása esetén a kerekítési törvény megalkotása válna szükségessé,
amelynek végrehajtása a vállalkozásoknak többletterhet jelentene: a kerekítés miatt a pénztárgépek átállítása többletköltséggel járna – fogalmazott Varga Mihály nevében a jegybank alelnöke.