Orbán Viktor: Bekövetkezett az, amitől tartottunk - ez a kormány terve a "szankciós" benzinárakkal
A rezsivédelmi alapba megy az extraprofit
A hétfőn hatályba lépett kőolajszankciók után két nappal a kormány – a Mol javaslatára – az üzemanyagárstopot megszünteti – jelentette be kedden késő este Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter Budapesten. A döntéshez szerdán délelőtt Orbán Viktor a következőket fűzte hozzá a Facebookon: “Az elmúlt napokban a brüsszeli kőolajszankciók hatályba léptek, bekövetkezett az, amitől tartottunk. Mostantól szankciós benzinárak vannak érvényben egész Európában. Magyarországon az ebből keletkező extraprofitot elvonjuk és a rezsivédelmi alapba irányítjuk”.
Újabb szögek az árstop koporsójában
Semmi jele annak, hogy enyhülne az élelmiszerárak emelkedése: decemberben újabb csúcsok dőltek meg a Privátbankár Árkosár-felmérésben. Sosem került még ennyibe a családi nagybevásárlás, és az elmúlt közel 16 évben nem mértek a mostanihoz hasonló éves áremelkedést sem. Forintban kifejezve ez azt jelenti, hogy egy átlagos család 10 769 forinttal fizet többet pontosan ugyanazért a nagybevásárlásért, mint egy évvel ezelőtt. A lap szerint egyre közelebb vagyunk a Matolcsy György által beharangozott 50 százalékos élelmiszer-inflációhoz – és újabb szögek verődnek az árstop koporsójába.
Radikálisan csökkent a hazai gázfogyasztás októberben
Az enyhe októberi időjárás és az ipari kereslet csökkenése mellett telítődtek az uniós tárolók, amelynek eredményeként mérséklődtek az európai fölgáz termékárak, a hazai felhasználás októberben az előző évihez képest 41 százalékkal csökkent – közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) októberi földgázpiaci riportja alapján szerdán az MTI-vel.
A hazai felhasználás októberben 5,8 terawattóra (TWh) volt, az előző évihez képest 41 százalékkal csökkent. A megtakarítás közel fele eredt a kedvezőbb időjárásból, de a hőmérséklettel korrigált adatok is 23 százalékos visszaesést mutattak. Az enyhe időjárás és a magasabb import lehetővé tette, hogy októberben 8,2 TWh gázt betároljanak, így a tárolók 58 TWh készlettel zárták a hónapot, a töltöttségi szint 85,6 százalékon állt. A stratégiai készlet szintje újra elérte a 2018-ra jellemző értéket.
Matolcsy a lakossági megtakarításokat is bevonná a válságkezelésbe
A családok megtakarításainak “felhasználásáról” beszélt Matolcsy György az Országgyűlés gazdasági bizottságában. A jegybankelnök szerint az emberek jelentős összeget spóroltak össze készpénzben, amit most megesz az infláció. Ő úgy látja: ezt kellene például energiahatékonysági programokba forgatni. Matolcsy György volt a nemzetgazdasági miniszter, amikor a magánnyugdíjpénztári megtakarításokat államosították. Az rtl.hu szakértőket kérdezett arról, hogy most mire gondolhatott.
Ez lesz a magyar munkahelyekkel 2023-ban
Az elmúlt hónapok, évek gazdasági változásai és az energiaárak növekedése jelentősen megviselte a lízingpiacot. A bérleti díjak és a rezsiköltségek egyaránt az egekbe szöktek, miközben az irodaházak tulajdonosai kénytelenek az épületeket energetikailag korszerűsíteni. A Pénzcentrum arról beszélgetett Lóska Erikával – aki NAI Hungary CELand-nál dolgozik a Leasing Services fejeként -, hogy milyen változásokat hozott az energiaválság, mi várható a jövőben és hogyan alakult át a piac az elmúlt években.
Benzinársapka és infláció
A Mol továbbra is orosz vezetékes olajból látja el az országot. Ezt pedig eddig is olcsóbban kaptuk. A kormány indoklása tehát nem fedi a valóságot – fogalmazott az Index megkeresésére Holoda Attila azzal kapcsolatban, hogy kedd este bejelentette a kormány: kivezetik a benzinársapkát. Az energetikai szakértő szerint a döntésnek nem lesz érdemi inflációs hatása, mert a vállalkozásoknál már korábban eltörölték az üzemanyagár-sapkát, “gyakorlatilag már egy fél éve beépült az inflációs hatása” – fogalmazott.
Elkerülhetők a tömeges hotelbezárások?
Túlélhetik az év eleji hagyományos holtszezont is a budapesti szállodák, ha tovább emelkedik a magyar fővárosba érkező külföldi turisták száma, s végre elérik és meghaladják a 2019-es árakat euróban is a budapesti szobaárak – írja a Világgazdaság. A vidéki hotelek nehezebb helyzetben vannak, de most elkerülhetőnek tűnnek a korábban prognosztizált tömeges bezárások.
Kinek éri meg az áttelelés egy dél-európai országban?
A Kanári-szigetek, Görögország és Portugália is megpróbál minél több európait magához csábítani a téli hónapokra azokról a területekről, ahol a hidegebb időjárás miatt több problémát okozhatnak a magasabb rezsiköltségek. A Napi.hu-nak nyilatkozó közgazdász szerint a lehetőség gyors elvetése előtt érdemes számolni egyet.