Most jött az új javaslat: változna az óraátállítás, de nem úgy, ahogy eddig sokan remélték
A nyári időszámítás kezdete 2025. március 30-án, vasárnap hajnalban lesz. Ekkor hajnali 2 órakor az órákat 3 órára kell előre állítani, így egy órával kevesebbet alhatunk.
A napokban írtuk meg, hogy az Európai Bizottság (EB) visszavonta az évi két óraátállítás megszüntetéséről szóló javaslatát, miután a tagállamok éveken keresztül nem tudtak megállapodni, hogy a téli vagy a nyári időszámítás maradjon érvényben.
Ugyanakkor “ez még nem végleges döntés” – jelentette ki Anna-Kaisa Itkonen. Az EB szóvivője hozzátette: a tagállamok és az EP-képviselők néhány hónapon belül írásban nyújthatják be észrevételeiket a Bizottságnak, mielőtt végleges döntés születik.
Az óraátállítás eltörlése tehát elméletileg még megtörténhet, de a realitás az, hogy nagy valószínűséggel még évekig velünk marad a sokak számára megpróbáltatásokkal járó rendszer.
Új időpontban legyen a tavaszi és az őszi óraátállítás
Ha már eltörölni nem tudjuk, érdemes lenne mérlegelni, hogy a tavaszi és az őszi óraátállításra nincs-e megfelelőbb időpont, mint március, illetve október utolsó vasárnapja.

Jorge Mira, a Santiago de Compostela Egyetemr kutatója, és José María Martín-Olalla, a Sevillai Egyetem kutatója meg vannak győződve arról, hogy a nyári és téli időszámítás megtartásáról/eltörléséről szóló vita elhibázott.
Szerintük nem eltörölni kellene az óraátállítást, hanem időben elcsúsztatni, oly módon, hogy az az emberek bioritmusát a legkevésbé zavarja meg, vagyis a tavaszi és az őszi átállás is a reggeli napkezdéshez legkedvezőbb időpontban, a napfelkeltékhez jobban igazodva történjen meg.
A két spanyol kutató azt tanácsolja, hogy
a tavaszi óraátállítást március utolsó vasárnapja helyett április első hétvégéjén, az őszit pedig október vége helyett október elején bonyolítsuk le.
Indoklásuk szerint ha a nyári időszámítás túl korán, a téli pedig túl későn kezdődik, a tevékenységeink egy része még a sötét reggeli órákban történik, ami köztudottan kedvezőtlenül hat a szervezetünkre.
Érdemes megfontolni a kutatók egy másik tanácsát is: az óraátállítástól szenvedőknek azt javasolják, hogy már három héttel az átállás előtt kezdjék el az ébresztőóráikat fokozatosan, hetenként negyed órával az “új” idő irányába állítani, így nem érzik majd annyira drasztikusnak a váltást.
(VIA)