A fogyasztók gyakran panaszkodtak arra, hogy túlságosan hosszú a várakozási idő a telefonos és online ügyfélszolgálatoknál, így ez felesleges és időrabló megoldás. Három éve azonban pontosították a kapcsolódó szabályokat, miszerint az ügyfélszolgálat működtetésére kötelezett vállalkozások esetében a kapcsolás létrejöttétől számított legfeljebb 5 percen belül meg kell kezdeni az ügy érdemi intézését – írja az ITM, hozzáfűzve: csak nagyon kivételes esetben lehetett eltérni ettől a főszabálytól, például rendkívüli időjárási körülmények miatt. A szabályozás változásának köszönhetően felgyorsult és gördülékenyebbé vált az effajta ügyintézés.
Egyéb intézkedések
A folyamatok zavartalan és folyékony működését biztosítja az is, hogy a panasszal kapcsolatos élőhangos ügyintézést a vállalkozó köteles a telefonos ügyfélszolgálat menüsorrendjének első helyére tenni úgy, hogy a belépéshez nincs szükség a fogyasztó beazonosítására, és közben reklám sem hangzik el, így a fogyasztó a konkrét reklamációs ügyben azonnal az ügyintéző kapcsolása mellett dönthet.
Az elmúlt években az ellenőrzött esetek 96 százalékánál az előírt időn belül megkezdődött az érdemi ügyintézés. Ennek ellenére rendszeresen ellenőrzik, hogy a vállalkozások betartsák a telefonos ügyfélszolgálatra vonatkozó szabályokat.
Jók a statisztikák
„A tavalyi vizsgálat során a hatóság szakemberei közel 400 próbahívásból mindössze 15 esetben tapasztalták az ún. 5 perces szabály megsértését. A színvonal megőrzése érdekében a telefonos ügyfélszolgálatok Innovációs és Technológiai Minisztérium által elrendelt ellenőrzése 2020-ban is folytatódik, amelyre a veszélyhelyzeti korlátozások miatt most még inkább szükség van. A kollégák április óta ellenőrzik a hazai közszolgáltatókat, például az áram- vagy internetszolgáltató társaságokat. Az eredményeket a minisztérium a vizsgálat lezárása után, augusztus második felében közli. A hatóság minden esetben a jogsértés megszüntetésére kötelezi a szabályszegő vállalkozásokat, de azok akár pénzbírságra is számíthatnak, amelyet tavaly több mint 2,5 millió forint összegben szabtak ki” – mondta Keszthelyi Nikoletta, fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár.