Az e-kereskedelem vám- és áfaszabályainak megváltozása óta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) már követni tudja a 22 euró értékhatár alatti csomagokat is. Míg a régi rendelkezések értelmében ugyanis a 22 eurós értékhatárt el nem érő csomagok vám- és adómentesek voltak, a tavalyi év második felétől már minden olyan terméknek vámkezelésen kell átesnie, amelyeket az Európai Unióba importálnak. Az adóhivatal tájékoztatása szerint a legtöbb áru évek óta Kínából érkezik, és a Pénzcentrum kérdésére azt is elárulták, mit rejtenek a dobozok.
Mennyit és honnan rendelünk?
A NAV adatai szerint 2021. július 1-je és 2021. december 31-e között az eVÁM-rendszerben 14 223 763 vám-árunyilatkozatot nyújtottak be és dolgoztak fel. Azt már kívülről fújjuk, hogy a járvány miatt megnövekedett az internetes rendelések népszerűsége, így talán nem olyan meglepő, hogy miközben a 2020-as évben összesen 187 390 csomagot vámkezeltek, 2021-ben ez a szám már az első 9 hónapban 731 394 volt.
A Magyarországra tartó importcuccok fő ellátója több éve Kína, ahonnan több mint 13,8 millió csomag érkezik, a toplista többi helyén pedig az Egyesült Arab Emírségek áll (91 056 db), Nagy-Britannia (82 570 db), valamint az Amerikai Egyesült Államok (69 984 db).
Na és végülis mi van ebben az irdatlanul sok csomagban?
Az EU területén kívülről érkező csomagok leggyakrabban műanyag termékeket tartalmaznak.
Ezt követik a triciklik, rollerek, pedálos autók és hasonló kerekes játékok, a harmadik legnépszerűbb kategória az ékszerutánzatoké, a negyedik és az ötödik helyen pedig a farsangi vagy ünnepi szórakoztató tárgyak, valamint a háztartásokban használatos üvegáruk állnak. Érdekesség, hogy azokban a csomagokban, amelyek csak átutaznak országunkon, gyakoribban az elektronikus kütyü, és
ezek a bizonyos lábbal hajtós játékok, amiket itthon gyakran kismotorként emlegetnek, csak náluk ilyen népszerűek.