A folyékony aranynak is nevezett olívaolajat a nemzetközi piacokon 25-40 százalékkal drágábban adják, mint egy évvel korábban, de a többi olívaolaj kategória ára szintén folyamatosan emelkedett az elmúlt évben: az olíva törkölyolaj, a nem szűz finomított olívaolaj, a szűz olívaolaj és a lampante olívaolaj ára is kétéves csúcsot ért el. Az olívaolaj nem árupiaci termék, így árát alapvetően a kereslet-kínálat határozza meg, illetve ezzel összefüggésben a termelési eredmények és feltételek, az időjárás vagy a kilátások. Ám a termelők az árakat csak addig emelhetik, ameddig ez „nem fáj nagyon” a partnereiknek, a kereskedőknek és persze a fogyasztóknak.
Megdől a rekord?
Juan Vilar Hernández nemzetközi olívaolaj elemző az Olive Oil Times-nak elmondta: bár az árak előrejelzése soha nem könnyű feladat, kételkedik abban, hogy el fogják érni a 2016/17-es rekordmagasságot, amikor az extra szűz lédig olívaolaj literenként 4,15 euróért kelt el. Az ilyen magas árak károsak lennének az ágazat számára, és a világ legnagyobb részében csökkentenék a keresletet. “Az árak tovább növekedhetnek, de bizonyos korlátozások mellett” – mondta Vilar. “Minden a kereslet rugalmasságától függ. Ez a pillanat nem a legmegfelelőbb a fogyasztók számára, hogy megfizessék ezeket az árakat a nettó jövedelem gyengülése miatt.”
Az emelkedő árakban most az is közrejátszik, hogy kevés az északi féltekén termett mennyiség, és a déli féltekén még bőven folynak a szüretek, de úgy fest, ott is kevés a mennyiség, s e kettő összeadódik. Emiatt a nagy termelők májusban lefuttatnak egy árkorrekciót, azaz figyelembe veszik a déli féltekén (alapvetően Chilében, Argentínában, Dél-Afrikában és Ausztráliában) folyó szüret eredményeit, amelyekből már következtetni lehet a teljes termésre, és ekkor derül ki, hogy, mely országok kényszerülnek importra, tud-e lenni export, azaz a termelés mennyiben tudja fedezni a keresletet – írja a Napi.hu.
Az európai influenszerek már januárban látják, hogy nagyjából mekkora lesz a termés, aminek alapján meghatározzák az áraikat, s ezt korrigálják májusban, ami folytán a déli félteke kilátásai mellett figyelembe veszik még egyrészt a jóval hosszabb görög szüret eredményeit és kilátásait, másrészt pedig a májusra a saját – spanyol – ültetvényeiken már megindult beporzás és virágzás állapota alapján a következő évi kilátásokat is.