A 2021-es év jókora drágulással volt színezve – a rossz hír, hogy 2022-ben sem fog javulni a helyzet. Raskó György a Spirit FM Aktuál című reggeli rádióműsorában elmondta: semmi jóra nem számíthatunk jövőre, mert a takarmány és állattenyésztés is megdrágult. A termelői oldalon nő a nyomás a magas átadási/átvételi árak miatt.
Az agrárközgazdász szerint 2022 tavaszán újabb élelmiszer árrobbanás várható, a baromfihoz a sertés drágulása is csatlakozni fog, miután az állomány csökken, de hízlalási költségük nő.
Nem is beszélve a kenyérről, aminek kilója jövőre 500 forint fölé is kúszhat. A szakember szerint az EU tagországainak, így Magyarországnak is meg kell barátkoznia a gondolattal, hogy az olcsó élelmiszer végleg eltűnik a kereskedelemből, helyette jobb minőségű, de drágább termékek lesznek, ami nemcsak a luxuscikkekre, de az alapvető élelmiszerekre is vonatkozik. Ennek hátterében az áll részben, hogy a készletek világviszonylatban alacsonyak, és emellé más típusú visszahúzó erő is párosulhat.
Lázár János a Portfóliónak adott interjújában azt nyilatkozta, hogy importellenes. Ellenben szorgalmazza , hogy akár állami beavatkozással, magyar feldolgozás legyen a hazai minőségi alapanyag-termelésből, a magyar állam – akár a kiskereskedelem jogszabályi környezetét alakítva – tegyen egy egységes lánc létrejöttéért. Hozzátette azt is, hogy a láncot úgy képzeli el, hogy abban egymásra építve van jelen a magyar termelő, a magyar felvásárló, a magyar feldolgozó, valamint a nagy- és kiskereskedő. Raskó György is kifejtette az álláspontját: ez lehetséges, de csak közép- és hosszú távon, mert kormányzati intézkedést lehet hozni egyik napról a másikra, de egy ilyen lánc felépítése hosszabb időt vesz igénybe. Szerinte a külföldi tulajdonban lévő diszkontok sem lennének ennek áldozatai, miután ott gyakran olcsóbban lehet megvenni az élelmiszereket – írja az ATV.