Az olyan nagy technológiai márkáktól kezdve, mint az Apple, a Samsung és a Fitbit, a hagyományos óragyártókig, mint a Tag Heuer és a Fossil, több tucat vállalat rendelkezik intelligens órákkal, amelyek értesítéseket, alkalmazásokat és egészségügyi adatokat jelenítenek meg a egyenesen a csuklónkon. Bár a funkciók és a kialakítás eltérő, az okosórák időt takaríthatnak meg, és még az egészséges életmódhoz is nagyban hozzájárulhatnak, ugyanis a legtöbb beépített pulzusérzékelővel és GPS-szel rendelkezik. Egyesek a telefonnal szinkronban működhetnek, míg másikak egészségközpontú eszközökként kerülnek forgalomba, például a Fitbit Versa 2 és a Samsung Galaxy Watch Active 2. Az árak skálája rendkívül széles: a pár tízezres nagyságrendtől kezdve több százezerre is rúghat – kérdés, hogy melyik éri meg, mit kapsz érte cserébe. Mutatjuk, milyen szempontokat mérlegelj vásárlás előtt, és néhány olcsó, de jó lehetőséget is hozunk.
Alapvető “szabályok”
- Ne vásárolj okosórát anélkül, hogy megbizonyosodtál arról, hogy az kompatibilis az okostelefonoddal. Például az Apple Watch csak iPhone készülékekkel működik. A Google Wear OS platformja és a Samsung Tizen órái mind az Android telefonokkal, mind az iPhone készülékekkel működni fognak, ám ez utóbbi esetében kevesebb funkcióval, mint ha androidos eszközökkel használja őket.
- Ha fitneszkedvelő vagy, válassz olyan órát, amiben van beépített GPS és pulzusérzékelő.
- Vásárláskor figyelj az akkumulátor megadott élettartamára. A hibrid okosórák, amelyek jobban hasonlítanak az analóg órákra, általában a leghosszabb akkumulátor-élettartammal rendelkeznek, de nincs érintőképernyőjük.
- Ellenőrizd, hogy az óraszíj csatja könnyen használható és könnyen cserélhető-e. Győződj meg arról is, hogy könnyen cserélhető a szíj – persze, ha ez számodra fontos.
- Az alkalmazások kiválasztása fontos tényező, de nem annyira, mint a kompatibilitás, a tervezés és az egyéb funkciók.
Mivel a legtöbb okosórát úgy tervezték, hogy okostelefon társaként szolgáljon, így az eszközök kompatibilitása nagyon fontos. Például a már említett Samsung Tizen által működtetett Galaxy Watch és Galaxy Watch Active 2 több androidos telefonnal és iPhone-nal is működik. Bár azt azért meg kell jegyezni, hogy könnyebb ezeket az órákat Android-eszközzel, és különösen Samsunggal használni. A Fibit Versa 2 ugyanolyan jól működik androidos telefonokkal, mint iPhone-okkal. Az androidos telefonok tulajdonosai kapnak egy extra funkciót: gyors válaszokat a beérkező szöveges üzenetekre.
A Google Wear OS a Fossil, az LG, a Huawei és mások okosóráin fut. A leginkább az Android okostelefonokkal kompatibilis, bár egyesek korlátozott funkciókkal működnek majd az iPhone készülékkel. A Google megkönnyíti annak ellenőrzését, hogy az okostelefon kompatibilis-e: egyszerűen keressük fel a g.co/WearCheck oldalt okostelefon böngészőjéből. Nem meglepő, hogy az Apple Watch csak az iPhone készülékkel működik, a Watch alkalmazás által köthetők össze. A watchOS App Store-ban pedig minden megtalálható a játéktól kezdve a fitneszkövető alkalmazásokon át a leggyakrabban használt applikációig.
Az okosórák többsége színes LCD-képernyőt vagy AMOLED-kijelzőt tartalmaz, ezek lehetővé teszik a fényképek, alkalmazások és egyéb tartalmak gazdagabb színű megjelenítését, általában fényesebbek. De kompromisszumot kell kötni az akkumulátor élettartamával – az is tény, hogy az okosórák gyártói folyamatosan javítják az eszközök hatékonyságát. Némelyik több napig, akár hetekig is kibírhatja. Az is szempont lehet, hogy érintőképernyős vagy sima kijelzős legyen – persze azért nagy általánosságban pontosan az előbbi az, amit keresünk. Az Apple például kombinált megközelítést választott az Apple Watch számára, ami érintőképernyőt, Digital Crown-t és oldalsó gombot kínál. A Samsung Galaxy Watch és a Samsung Gear 3 előlapját lehet elforgatni, így görgethetünk a menük között – ezt a megoldást érintéssel kombinálták.
Azt is mérlegelni kell, mennyi mindenre szeretnéd használni: telefonálás, edzésprogramok, üzenetek, értesítések elolvasása, éjszaka is viselnéd, hogy mérje, hogy alszol. Nem utolsó sorban ott vannak az egészséggel kapcsolatos komolyabb adatok és funkciók: beépített lépésszámláló, megtett távolság mutatása, edzések lekövetése. Ha elsősorban ilyesmikre szeretnéd használni, akkor érdemes például a Fitbit Versa vagy a Garmin Vivoactive vonalakon keresgélni, amelyek lehetővé teszik az óra számlapjának megváltoztatását és az értesítések olvasását. A Versa még ennél is tovább megy azáltal, hogy női egészségügyi jellemzőket kínál, mint például az menstruáció naplózása, a tünetek rögzítése, valamint a ciklus összehasonlítása az egészségügyi statisztikákkal, például az alvással és az aktivitással.
A pulzusmérők mellett bizonyos modellek rendelkeznek GPS-szel, ami hasznos lehet azok számára, akik futni vagy biciklizni akarnak a szabadban, és szeretnék követni a távolságot és a tempót. Ne feledjük azonban, hogy a GPS használata jelentős hatással lesz az akkumulátor élettartamára.
Szempont a zenelejátszás? És az okosóra által történő, NFC fizetés? Valamennyi Apple Watch modellben engedélyezve van az Apple Pay, még akkor is, ha a közelben nincs iPhone vagy LTE kapcsolat. Az Android Pay használatát támogató Wear OS órák közé tartozik az LG Watch Sport, a Huawei Watch 2 és a Tag Heuer Connected Modular 45. A Samsung saját mobil fizetési rendszere, a Samsung Pay minden legújabb modelljén működik. A fitneszközpontú óráiról ismert Garmin és Fitbit mobilkészülékekkel is kiegészítette legújabb készülékeit – írja a tom’s guide. Nem utolsó szempont a már sokat emlegetett akkumulátor – a legtöbb modell 1-2 napot bír. Az Apple Watch körülbelül 18 órás vegyes használatra képes, töltéssel – ez persze annak is függvénye, mennyit használjuk a hangfunkciókat. Nem mondunk újdonságot: érdemes megfontolni, hogy mik a fő szempontok és preferenciák. Mennyit engedünk a teljesítményből és a funkciókból, mennyire számít az ár. A kinézet még szubjektívebb: milyen formájú, színű, szíjú legyen, az meg pláne egyéni ízlés kérdése.
Minél drágább, annál több dologra képes ugye – de mi van akkor, ha az ember nem szeretne 20 ezer forintnál többet kiadni egy ilyen kütyüért? Megéri egyáltalán egy “olcsóbb kategóriás” darabot venni? Én személy szerint nem vagyok egy nagy okosórás, de nemrég a kezem ügyébe került a HAYLOU LS05 Solar, ami jócskán 15 ezer forint alatt már elérhető. Nem fűztem hozzá nagy reményeket, ám eléggé meglepődtem. Akár 3-4 hétig is kibírja az akksija töltés nélkül, számlálja az “elégetett kalóriákat”, a megtett kilométereket és lépéseket, 12 sporttevékenységet támogat, elérhető a pulzusmérés, az alváselemzés, jelzi az időjárást, stopperként és visszaszámlálónak is használni lehet. Mutatja a beérkező üzeneteket – noha semmilyen formában sem tudok válaszolni rájuk és a telefonhívást sem tudom felvenni a készülékkel, az elérhető előnyeit azért jócskán ki lehet használni. A kedvencem a Take a break, ami az 1-2 perces szünet alatt légzésgyakorlattal segít felfrissülni.
Akinek nincsenek nagy elvárásai a képernyőt és az extra funkciókat illetően, csak egy alap készüléket szeretne, annak ajánlom. Olcsó, sokáig bírja, az üzenetekről értesíti, el tudja olvasni azokat, ahogy a telefonhívásokat is látja.
Én Apple készülékhez csatlakoztattam Bluetooth-on keresztül, egy alkalmazást töltöttem le (Haylour Fit), ahol egyébként ébresztőt is be tudtam állítani az órára, követhettem az adataimat, kiválaszthattam, milyen applikációkról kérem az értesítéseket. A gyári óraszámlapokat saját háttérrel, mintával is lehet kombinálni, ráadásul párezer forintért jó kis pótszíjakat is lehet kapni hozzá – ha ez valakinél szempont. Van egyébként egy lekerekített négyszög alakú verziója is, ez a Xiaomi Haylou Smart Watch 2 LS02.
Egy picivel másabb a minimalista Smartomat Roundband 2 okosóra, ami ugyancsak segít rögzíteni a mindennapi aktivitásokat (lépések száma, elégetett kalóriák és alvás). Telefonhoz (Android és iPhone) való csatlakozás esetén közvetlenül a kijelzőn figyelmeztet minden fontos dologra, ezen kívül méri a pulzust, vérnyomást és a vér oxigénszintjét is, 7 különböző sportmód érhető el. Figyelmeztet a bejövő hívásokra, SMS-ekre, applikációból érkező üzenetekre és eseményekre, míg a Da Fit mobilalkalmazásban összefoglaló statisztikákat lehet áttekinteni. Ez IP67-es besorolású, az akkumulátor üzemideje egészen 5 nap és készenléti módban egészen 15 nap.
Másfajta dizájn az előbbiekhez képest a Lenovo Watch S2, ami 1.4″ kijelzővel rendelkezik, ezt edzett üveg védi – ugyanolyan ellenálló az óra teste is, amely cinkötvözetből készült. A vezérlőgomb a jobb oldalon rozsdamentes acélból készült. Nagy pontossággal képes mérni pulzust, a megtett távolságot, a lépéseket vagy az elégetett kalóriákat. Fitneszmódban edzéseket rögzít, motivál a teljesítés javítására, ezenfelül képes figyelni alvást és annak minőségét. Megjeleníti az időjárás-előrejelzést vagy az értesítéseket a telefonról, és nem utolsó sorban a fényképezőgép elsütő ravaszaként is funkcionálhat. Az óra egy feltöltéssel hagyományos, mindennapi használat mellett megközelítőleg 7 nap üzemidőre képes.
Kinézetében hajaz az Apple Watch-ra, és minden fontos tulajdonsággal rendelkezik, amivel az előzők: többek közt sportasszisztenssel és egészségmonitorozó funkciókkal. Többen is kiemelték, hogy ez egy karcsúsított okosóra, keskeny csuklóra.
Említésre került, hogy kimondottan egészségközpontú modellek is akadnak, többek közt a FitBand M3 Pro pulzus-, vérnyomás- és véroxigénszintmérő IP66 okoskarkötő színes OLED kijelzővel. Ez a kompakt megjelenésű, aktivitásmérő okoskarkötőt Bluetooth-on és a FitPro alkalmazáson keresztül lehet csatlakoztatni a telefonhoz, így nem csak az M3 kijelzőjéről olvashatóak le a (pulzus/vérnyomás/véroxigén) mérési adatok, de később is visszanézhetőek a készülékről. Az akksija nagyjából 4-6 napig bírja. A szíj folyamatosan cserélhető, akár az edzőruhához alakítható.