Sokan felelőtlenül élő állatokat vásárolnak ajándékba a gyerekeiknek, hiszen már 150 forinttól lehet kapni kiscsibét, pár ezerért pedig dísznyulat. Az első néhány napban minden a jövevény körül forog, majd ráeszmélnek, hogy mennyi időt, energiát és pénzt igényel az állat tartása – ekkor minden lehetőséget megragadnak, hogy valahogy kiiktassák ezt a nehézséget az életükből.
Kukába dobják, lehúzzák a wc-n a megunt állatokat
Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője azt tapasztalta, hogy az összevásárolt élő állatok ünnepek után legtöbbször unott terhek maradnak, akiktől durva módon próbálnak megszabadulni. Az egyesület munkatársai brutális, extrém esetekkel is találkoztak, például: a megunt kisállatokat dobozba zárva, az út szélére dobják ki, a díszhalaktól toalettbe lehúzással, madaraktól kalitkából kieresztéssel próbálnak megszabadulni. Egy etetéshez szokott háziállat ember nélkül életképtelen, ha utcára dobják, azzal a sorsa végérvényesen megpecsételődik. Ezen felül a megunt házi kedvencet kidobni Magyarországon bűncselekmény, a 2004. évi X. törvény kimondja, hogy ezért letöltendő börtön is kapható.
Milyen buktatói vannak az állattartásnak?
Gondot okozhat a családnak az állat táplálása, a lakást piszkító szőrzet és a rendszeresen keletkező ürülék és bűz, vagy nincs elég idejük gondoskodni az állatról. Az élőállat szőrére vagy tollára ezeken felül egyre többen allergiásak is. Egy felelős állattartó azonban a jövevény egész életére gondol, még mielőtt megvenné azt. Igen, csábító ajándék, de ha nem fér bele az életünkbe, akkor válasszunk más alternatívát, például: csoki díszeket, plüss figurákat – játékot vagy tartós emléktárgyakat.
Nyuszimentő Akció
Az Orpheus Állatvédő Egyesület szegedi központja idén is próbál segíteni az ünnepek után kidobásra ítélt négylábúaknak: húsvét után egy hónapig, ha nincs más megoldás, díjmentesen leadható az állatvédőknél minden megunt nyúl.