Az augusztusi inflációs adatok szerint a fogyasztói árak 16,4%-kal nőttek az előző év azonos időszakához képest, míg a nyugdíjas infláció ugyanez idő alatt 17,2%-ra rúgott. A gazdaságfejlesztési miniszter szerint ez közel 0,4 százalékponttal magasabb, mint amit a kormányzat várt.
Nagy Márton az év hátralévő hónapjairól korábban még úgy nyilatkozott, hogy a fogyasztói árak növekedése augusztusban 16, szeptemberben 11-12, októberben 9-10, novemberben 8, decemberben pedig 7 százalékos lesz az előrejelzések szerint. Ezt alapul véve egy átlagos nyugdíjas 51 ezer forint korrekcióban részesült volna ősszel.
Köztudott, hogy évközi nyugdíjkorrekciót akkor köteles fizetni a kormány, ha a januári nyugdíjemelés mértéke elmarad az év során tapasztalt valós áremelkedéstől. A nyugdíjkorrekció mértékének megállapításához a kormánynak az első 8 hónap tényadataira alapozva kell becslést készítenie a várható éves átlagos inflációra, és a hiányzó emelést novemberben, egy összegben, az egész évre visszamenőleg ki kell fizetnie a nyugdíjasok számára – írja a Bankmonitor.
Az már tudjuk, hogy az év első 8 hónapjában átlagosan 22,0% volt az általános infláció, a nyugdíjas infláció pedig ennél lényegesen magasabb, 23,3%. Mostanra tehát egyértelművé vált, hogy az év elején fizetett 15%-os nyugdíjemelés közel sem lesz elegendő a nyugdíjak reálértékének megőrzéséhez, így a kormány minden bizonnyal évközi nyugdíjkorrekcióról fog dönteni.
A Bankmonitor várakozásai szerint a nyugdíjas infláció 12 havi átlaga a 18,5%-ot is elérheti, ezért akár a 3,5%-os nyugdíjkorrekció mértéke is indokolt lehet, ami az átlagnyugdíj szintjén havi 7 300 forintot is jelenthet.
Mivel a nyugdíjkorrekciót egész évre visszamenőleg egy összegben kapják kézhez a nyugdíjasok, az egyszeri juttatás az átlagnyugdíj szintjén a 80 ezer forintot is meghaladhatja.
A cikkben megjegyzik, 2024. januárban ismét várható év eleji rendes nyugdíjemelés, melynek mértéke a tervezett infláció alapján 6% lehet.