A legfrissebb számítások szerint a kormány alulbecsülte a 2023-as áremelkedések várható mértékét, ezért az ígért inflációkövető nyugdíjemelés az idén elmarad – írja a Piac és Profit.
A kormány 18,5 százalékra becsülte erre az évre az inflációt, ezért 3,1 százalékos nyugdíjemelésről döntött novembertől. A lapnak nyilatkozó szakértők egyetértettek abban, hogy ez a becslés nem jól sikerült.
Karácsony Mihály a Nyugdíjas Parlament elnöke úgy véli, hogy a kabinet olyan újabb díjemeléseket – például a csomagolóanyagok termékdíja, az új sztrádadíjak, az üzemanyagok jövedéki adója – jelentett be, amelyek inflációs hatása már az idén jelentkezik. Szerinte 19,5 százalék a reálisan várható infláció 2023-ban.
Farkas András a Nyugdíjguru News szerkesztője szerint is a becsültnél nagyobb, 19,1 százalék lesz az idei nyugdíjas áremelkedések mértéke. Hozzátette, miután a tavalyi 1 százalékos tévedést sem korrigálta a kormány,
az ideivel együtt már több mint 2 százalékot veszítenek reálértékükből a magyar nyugdíjak.
A szakértők abban is egyetértenek, hogy a reálérték-csökkenés várhatóan 2024-ben is meg fog történni, mivel a költségvetésben 2024-re tervezett 6 százalékos infláció már most illuzórikusnak tűnik.
Farkas András szerint változtatni kellene a nyugdíjszabályozáson, amelynek jelenlegi formája felelős az úgynevezett nyugdíjas elszegényedési csúszda miatt. Kifejtette: a járandóságok megállapításakor még számít a nemzetgazdasági átlagkereset, viszont amint megkapja valaki az első nyugdíját utána már csak az inflációt veszik figyelembe az emelések megállapításánál. Utána tehát minden évben, ha az infláció kisebb, mint az átlagkeresetek növekedése, akkor reálértékben szegényednek a nyugdíjasok.