Jövőre az inflációt követve emelkednek a nyugdíjak összegei, és februárban érkezik a 13. havi nyugdíj is. A Pénzcentrum kalkulátora segítségével egyszerűen kiszámolhatjuk, mekkora összegre számíthatnak a nyugdíjasok!
A korábbi nyugdíj alapján számítjuk
2025 januárjától 3,2 százalékkal emelkednek az öregségi nyugdíjak és egyéb társadalombiztosítási juttatások, amely az előrejelzett éves infláció mértékéhez igazodik. A nyugdíjtörvény szerint az emelés mértéke minden januárban a tervezett fogyasztói árnövekedés alapján kerül meghatározásra: ez a jövő évre egyelőre 3,2 százalékon áll, de amennyiben magasabb lesz az infláció, később az összegek korrigálására is sor kerülhet. Az emelés pontos összege a jelenlegi nyugdíj összegétől függ, és egyszerű számítással meghatározható:
a decemberi nyugdíj összegét 1,032-vel szorozva kapjuk meg az emelt nyugdíjat.
Az emelés a 13. havi nyugdíjat is érinti, amely februárban az emelt összeggel megegyező kifizetésként érkezik.
A nyugdíjemelésre csak az jogosult, aki 2024. december 31-ig nyugdíjjogosultságot szerez, tehát az óévben legalább 1 napra megkapta a neki járó nyugdíjösszeget. A 13. havi nyugdíjra is csak az jogosult, aki a tárgyévet megelőző év legalább egy napjára, valamint a tárgyév januárjára társadalombiztosítási nyugellátásban részesül. Aki 2025. január 1-jén, vagy az után vonul nyugdíjba, annak nem jár emelés, sem 13. havi nyugdíj 2025-ben.
A 2025 januári 3,2 százalékos nyugdíjemelés pontos mértéke az egyéni nyugdíj összegétől függ. Az öregségi nyugdíjak novemberi átlaga 233 854 forint volt a KSH szerint, ami így várhatóan 241 ezer forintra emelkedik, 7 485 forintos növekedéssel. A kisebb nyugdíjjal rendelkezők arányosan kisebb összeggel számolhatnak: például 150 ezer forintos juttatás esetén csupán 4800 forinttal nő a nyugdíjuk.
A 100 ezer forint alatti nyugdíjra jogosult 199 ezer ember 3200 forintos emeléssel számolhat,
míg a 300–500 ezer forintos juttatásban részesülők esetén 9600–16 000 forintos növekedés várható. Mostanra már előfordulnak milliós nyugdíjösszegek is: az 1 millió forintos nyugdíj 32 ezer forinttal, a 2 millió forintos pedig több mint 60 ezer forinttal nőhet. Az egyéni emelések pontos kiszámításához használhatjuk a Pénzcentrum nyugdíjkalkulátorát.
Mi lesz, ha magasabb az infláció?
A nyugdíjak inflációkövetését érintő eltéréseket a kormány általában év végén, novemberben korrigálja, amennyiben az év eleji emelés mértéke nem felel meg a tényleges inflációnak. Ez hasonló a korábbi évek gyakorlatához:
2023-ban például a januári 15 százalékos emelést novemberben 3,1 százalékos korrekció követte,
míg a 2024-es 6 százalékos emelés várhatóan meghaladja az év végére becsült 3,7-3,8 százalékos inflációt. A nyugdíjas szervezetek szerint ebben a rendszerben a nyugdíjasok gyakorlatilag “hiteleznek” a kormánynak az év folyamán: a nyugdíjasok az összeg nagy részét kénytelenek azonnal fogyasztásra (élelmiszer, energia, gyógyszer) költeni, ennek következtében viszont
a nyugdíj nagy része vissza is áramlik adóbevételként az államkasszába.
Mikor érkezik nyugdíj 2025-ben?
A hivatalos nyugdíjfolyósítási dátumok még nem jelentek meg a Magyar Államkincstár oldalán, viszont a korábbi évek tapasztalatai alapján főszabály szerint a nyugdíj várhatóan az adott hónap 12. napjához legközelebb eső munkanapon kerül utalásra 2025-ben: így januárban 10-én, pénteken érkezhet az első nyugdíj, februárban pedig 12. szerdán érkezik a februári és a 13. havi nyugdíj összege is. Azok, aki postán kapják a nyugdíjat, jövőre is a Magyar Posta által kiadott kézbesítési naptárban megjelölt napon számíthatnak a nyugdíj érkezésére. A naptárakat elviekben novemberben már kiküldte a posta.