A megfelelő időpont kiválasztása az öregségi nyugdíj igénylésére nem mindig egyszerű feladat. Számos tényezőt érdemes mérlegelni: mi a teendő, ha túl korán nyújtottuk be a nyugdíjkérelmet? Van mód a döntés módosítására?
A nyugdíjtörvény szerint a nyugdíjazás időpontját több tényező is befolyásolhatja, a nyugdíjkorhatár betöltésétől kezdve – írja az Infostart.hu.
Az egyik meghatározó tényező a nyugdíj összege, amely attól is függhet, hogy melyik évben történik a nyugdíjazás. Öregségi teljes nyugdíj annak jár, aki elérte a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt, és legalább húsz év szolgálati időt szerzett.

Ha már fennáll a nyugdíjjogosultság, de nincs sürgető ok a nyugdíj azonnali igénybevételére, érdemes átgondolni a megfelelő időpontot.
Ha 2025-ben történik a nyugdíjba vonulás, akkor a 2025-ös szabályok alapján számítják ki az összeget, és már 2026 januárjában jár a nyugdíjemelés, valamint a tizenharmadik havi nyugdíj.
A 2026-os szabályok újdonsága a valorizációs szorzószámok alkalmazása lesz, amelyek a nyugdíj előtti évek kereseti szintjéhez igazítják a korábbi kereseteket.
Ha valaki 2025-ben mégis a 2024-es nyugdíjmegállapítást választja, akkor hat hónapra visszamenőleg igényelheti a nyugdíjat, ha a feltételek adottak.
Viszont 2025 júliusától már nem lehet visszamenőlegesen 2024-es nyugdíjat igényelni, mert erre a határidő június 30-án lejár.
Érdemes figyelni arra is, hogy a megszerzett szolgálati idő mikor éri el a következő teljes évet, mivel ez befolyásolhatja a nyugdíj összegét, és ha lehetséges, érdemes a töredéknapokat is figyelembe venni.