Minden idők hatodik legmagasabb értékét, 29 364 forintos összeget mértek az Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérésben 2024. október elején. Ahogy az mfor.hu írja, ennél magasabb árakra csak 2022 novemberétől 2023 márciusáig, az infláció csúcsán volt példa.
Az Mfor Nyugdíjas Árkosár arra hivatott, hogy bemutassa, mennyibe kerül egy átlagos nyugdíjas havi bevásárlása. Az adatok alapján kiderül, hogy a nyugdíjasok kosara eltér az aktív korú fogyasztókétól, mivel általában más termékeket vásárolnak, és különböző mennyiségeket. A felmérés három hipermarket árait veszi alapul, így átlagot számolva mutatja meg a lap, mennyit kell fizetni egy havi nagybevásárlásért.
Május óta emelkednek az árak
Az októberi árkosár 1377 forinttal, azaz 4,9 százalékkal haladja meg a szeptemberi értéket, ami a korábbi enyhe csökkenés után ismét gyors áremelkedést jelent. Május óta az élelmiszerárak folyamatosan emelkednek, és az árkosár értéke most már véglegesen átlépte a 27-28 ezer forintos sáv felső határát, amit 2022 szeptembere és 2023 júniusa között tartott.
Ez az áremelkedés azt is eredményezte, hogy az éves Mfor Nyugdíjas Árkosár-index októberben 6,3 százalékra nőtt.
Ennél magasabb értéket utoljára 2023 augusztusában tapasztaltunk, amikor 11 százalékos volt a drágulás.
Az előrejelzések szerint az árkosár értéke tovább fog növekedni, és az Mfor Nyugdíjas Árkosár-index 4-9 százalékos sávban mozoghat a következő hónapokban. Az élelmiszerárak emelkedése különösen nagy terhet ró a nyugdíjasokra, mivel egyre nehezebben tudják megfizetni a számukra alapvető termékeket a hipermarketekben.
Folyamatos a drágulás
Bár a nyugdíjak emelkedtek az elmúlt egy évben 9,3 százalékkal, az élelmiszerárak ugyanebben az időszakban 6,3 százalékkal nőttek. Az elmúlt négy év távlatában az élelmiszerek ára 70,2 százalékkal emelkedett, miközben a nyugdíjak összege – a tizenharmadik havi juttatás figyelembevételével – 63,9 százalékkal nőtt.
Néhány termék ára jelentősen csökkent az elmúlt hónapban: például a burgonya 26,6 százalékkal lett olcsóbb, az alma 10,8 százalékkal, míg a margarin ára 10,5 százalékkal csökkent.
Ugyanakkor több alapvető élelmiszer, mint a sajt, a banán és a tej ára 30-50 százalékkal drágult.
Éves szinten öt élelmiszernél tapasztalhatunk 10 százaléknál nagyobb áremelkedést. A lista élén a narancslé áll, amely 68,7%-kal drágult, a termék ára februárra emelkedett meg. A liszt ára 55,8%-kal, míg a tejé 36,1%-kal nőtt. A sajt 28,3%-kal, az ásványvíz pedig 18,1%-kal drágult a boltban.
A legalább 10%-kal olcsóbbá vált termékek száma jóval kevesebb, ebben a hónapban csupán három termék szerepel a listán. A joghurt ára 17,5%-kal, a margariné pedig 16,5%-kal csökkent. Emellett a krumpli is olcsóbb lett, 10,8%-kal kevesebbet kell érte fizetni a tavaly októberi árhoz képest.