Idén elmaradhat a nyári nyugdíjkorrekció – írtuk az mfor.hu cikkére hivatkozva tegnapi anyagunkban. A lap ugyanis arról számolt be, hogy az ellátásokat ugyan 15 százalékkal emelték idén, a nyugdíjasok fogyasztói kosara alapján számolt kumulált árindex az első három hónapban 27 százalék volt, vagyis a számok alapján 15 százaléknál nagyobb emelés is indokolt lehet. Csakhogy a kormány egyelőre kivár, még reális forgatókönyvnek látja, hogy 15 százalék lesz éves átlagban az infláció mértéke idén.
Az RTL Híradónak csütörtökön nyilatkozó Nagy Márton ugyanakkor már nem zárta ki, hogy éves átlagban 15 százalék fölé gyorsulhat a pénzromlás üteme Magyarországon. A gazdaságfejlesztési miniszter elmondta: jelenleg 15 százalékos inflációval számol a kormány, de elismerte, hogy vannak kockázatok.
Ha magasabb lesz [az infláció – szerk. megj.], a nyugdíjasok meg fogják kapni a kompenzációjukat
– jelentette ki Nagy Márton.
A Híradó emlékeztet, hogy a jegybank hónapok óta úgy számol, éves átlagban akár 19,5 százalékra is gyorsulhat 2023-ban a pénzromlás üteme.
Mekkora korrekció jöhet?
Az ATV híradója által megszólaltatott szakértők szintén úgy vélik, hogy az idén januári 15 százalékos nyugdíjemelés nem elégséges, ezért nyáron korrekcióra lesz szükség, ami módosíthatja a jövő évi terveket.
“A havi növekedés üteme januárban 2-3 százalék volt, a következő két hónapban csak 0,8 százalék. Tehát a növekedési ütem csökkent valóban, de messze nem olyan mértékben, hogy 15% alatt maradjon az éves átlag. Azért fontos erről beszélni, mert 15% nyugdíjemelést kaptunk januárban, és valószínűleg ez nem lesz elegendő” – mondta a csatornának Juhász László, a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsának elnöke.
Süle-Szigeti Bulcsú szerint szintén szükség lesz idén a nyugdíjkorrekcióra. A nyugdíjszakértő abban reménykedik, hogy az érintettek már akár nyáron 3-4 százalékos rendkívüli nyugdíjkorrekciót kaphatnak.