Megvan a következő nyugdíjemelés várható dátuma - súlyos gondok a magyar nyugdíj-rendszerrel
A nyugdíjemelés mértéke az adott évi infláció alapján kerül meghatározásra, más tényezők, különösen az országos nettó keresetek alakulása nem befolyásolják az emelés mértékét. Ez azt jelenti, hogy a nyugdíjasok relatív elszegényedése elkerülhetetlen minden olyan évben, amikor a nettó átlagkereset növekedése meghaladja az inflációt. Ez a jelenség különösen jellemző idén, amikor a keresetek várhatóan 10%-kal nőnek, míg az infláció éves szinten csupán 5%-os emelkedést mutat – írja a Pénzcentrum.
A januárban esedékes rendszeres nyugdíjemelést az infláció költségvetési törvényben előre tervezett mértéke alapján kell végrehajtani. Ha az augusztusig mért adatok alapján az év egészére vonatkozó becsült infláció magasabb lenne, akkor novemberben korrekcióra kerül sor.
Ez az eljárás azonban több ponton is problémás – mondta Farkas András.
Nem az aktuális adatokat nézik
Magyarországon a költségvetési törvényt általában már fél évvel az adott év kezdete előtt elfogadják, így az inflációra vonatkozó előrejelzések is gyakran jelentősen változnak. A nyugdíjemelést végül egy olyan inflációs előrejelzés alapján hajtják végre, amely a költségvetési törvény januári szövegében szerepel.
Ha ez a becslés nem lenne pontos, akkor egy újabb becslés alapján novemberben korrigálják a nyugdíjemelést. Ez azt jelenti, hogy a januári becslést egy szeptemberi követi, amely alapján novemberben sor kerülhet a nyugdíjemelés korrigálására. Amennyiben szükséges, a kormányzat akár a nyár elején-közepén is elrendelhet egy rendkívüli korrekciót, bár erre a nyugdíjtörvény nem kötelezi őket, csak általános felhatalmazást ad erre az eshetőségre.
A novemberi nyugdíjemelés alapját képező szeptemberi becslést a január-augusztus közötti tényadatokra alapozzák, de ez nem feltétlenül tükrözi a szeptember-december közötti inflációt. Ha az infláció év végére magasabb lenne, mint amit a novemberi korrekció figyelembe vett, akkor ezt a veszteséget már nem kárpótolják a nyugdíjasok számára.
Így minden évben nagy rá a sansz, hogy a nyugdíjasok szeptember-december közötti infláció elleni védelme nem lesz megfelelő – figyelmeztetett a szakértő.
Ez várható idén
A KSH legutóbbi, augusztus 8-án közzétett inflációs gyorsjelentése szerint az általános és a nyugdíjas infláció tavaly júliusához képest 4,1%-os volt, ami azt jelenti, hogy az év eleji 6%-os nyugdíjemelés elegendő az áremelkedések fedezésére. Azonban a hivatalos adatok nem tükrözik a valóság teljes képét – mondta a szakértő. A nyugdíjasok ugyanis sokszor csak a boltban szembesülnek azzal, hogy a valós áremelkedés sokkal nagyobb, mint a hivatalos inflációs adat.
Csupán egy év alatt, a tavaly nyári adatokhoz viszonyítva a cukor ára 46,3%-kal, a liszté 12,4%-kal, a sertéshúsé 10,7%-kal, az étolajé 6,5%-kal, míg a tejé 4,8%-kal emelkedett – mutat rá a szakértő.
Mire lesz elég a januári emelés?
Az infláció jelenlegi szintje alapján a nyugdíjasok idén jól járhatnak a 6%-os emeléssel. Így novemberben nem várható további korrekciós nyugdíjemelés. Nyugdíjprémiumra sem számíthatnak idén, mivel a gazdaság teljesítménye gyenge – jegyezte meg a szakértő.
A következő nyugdíjemelés csak 2025. január 1-jétől esedékes.
A nyugdíjemelés mértékét százalékos arányban határozzák meg, amely az ellátások összegétől függetlenül egységesen vonatkozik minden nyugdíjra. Bár az arányok az emelés után matematikailag nem változnak, a vásárlóerő érzete és a nyugdíjasok önbecsülése igen. A szegényebb nyugdíjasok relatíve még szegényebbnek, míg a gazdagabbak még gazdagabbnak érezhetik magukat, miközben a nyugdíjemelés inflációhoz kötöttsége miatt mindenki a saját elszegényedési spiráljába kerül.
A nyugdíjemelés során azonban sem a korábban megállapított nyugdíjak értékvesztését, sem a legszegényebb nyugdíjasok helyzetét nem kompenzálják. Az emelést a tárgyévet két évvel megelőzően mért nyugdíjas fogyasztói kosár alapján végzik, de rendkívüli helyzetekben ez a kosár jelentősen eltérhet a tárgyévi fogyasztási szokásoktól.
Ráadásul idén a KSH-jelentések szerint az első félévben az általános és a nyugdíjas fogyasztói kosár tartalma teljesen megegyezik.
Fontos kiemelni, hogy az adott évben megállapított nyugdíjakat csak a következő évtől lehet először emelni, így az új nyugdíjasokat a megállapítás évében még védelem nélkül érinti az infláció. Ezt a helyzetet a nyugdíjba vonulás időpontjának gondos megválasztásával lehet enyhíteni.
Reformra lenne szükség
Az inflációs emelés mértéke mind a januári elsődleges, mind az esetleges korrekciós emelések esetében kormányzati becslésen alapul, és a kockázatot teljes mértékben a nyugdíjasok viselik. Így a nyugdíjasok gyakorlatilag kamatmentes hitelt nyújtanak az államnak az emelés végrehajtásáig, sőt, az év utolsó négy hónapjára járó emelést már el is veszíthetik. Ez a helyzet pedig mindaddig fennáll majd, amíg a nyugdíjemelési eljárás érdemi reformjára nem kerül sor.