A K&H második negyedéves, a 30-59 éves korosztály tagjai körében végzett “biztos jövő felmérése” arra kereste a választ, hogy a megkérdezettek mekkora havi összegből tudnának szűkösen vagy kényelmesen megélni a nyugdíjkorhatár elérése után.
A kutatás megállapítja, hogy az árak tavalyi emelkedése látványos változást hozott a középkorúak nyugdíjkilátásaiban.
A felmérés szerint a spórolós időskorhoz átlagosan 240 ezer forintra lenne szükségük a megkérdezetteknek,
szemben az egy évvel korábbi 211 ezer forinttal.
A kényelmes nyugdíjas megélhetéshez a válaszadók szerint idén átlagosan havi 389 ezer forint kellene,
ez az összeg egy évvel korábban csak 345 ezer forint volt.
A kutatásból az is látható, hogy a 200 ezer forint alatti összeget már csak nagyon kevesen választották, az 500 ezer feletti kategória viszont már a második leggyakoribb választás volt, ugyanis a középkorúak több mint negyede legalább nettó félmilliós összeget tartana szükségesnek egy valóban kényelmes nyugdíjas élethez.
“Az átlagértékek idei emelkedésében minden bizonnyal szerepet játszik, hogy tavaly az éves átlagos infláció 17,6 százalékos, ugyanakkor a nyugdíjasok inflációja a hivatalos adatok szerint ennél magasabb, 18,3 százalék volt. Ugyanakkor a megkérdezettek várakozásai alapján az inflációhoz képest visszafogottabb emelkedéssel is elégedettek lennének, hiszen az összes megkérdezettre vetítve 13 százalékkal nőtt a kényelmes nyugdíjas élethez szükséges havi bevétel összege egy év leforgása alatt, a szélsőségek nélküli átlagérték pedig 7 százalékkal emelkedett” – értékelte a KSH-adatokat Székely Pálma, a K&H értékesítés és életbiztosítási üzletágának vezetője.
A K&H legutóbbi, biztos jövő felmérése 2024. április 25. és május 5. között készült, a megkérdezettek száma 500 fő volt, összetételük nem, kor, régió és településtípus alapján reprezentálja a 30-59 éves magyar lakosságot.