Népszava: A kormánynak fogalma sincs, mennyit spórolhatnak a hosszabb téli szünettel
A Népszava szerint a kormánynak fogalma sincs mennyit spórolhatnak a hosszabb téli szünettel
A lap a Belügyminisztériumtól kapott tájékoztatásra hivatkozva arról számolt be, hogy a kormánynak nincsenek megfelelő adatai arról, hogy a téli szünet meghosszabbítása mennyi megtakarítást jelenthet a köznevelési intézményekre nézve. A Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke, Totyik Tamás úgy véli, a kormány a családokkal fizetteti meg az iskolák bezárásával megtakarított rezsit.
Már “távhőbombáról” beszél az egyik ellenzéki párt a növekvő rezsiárakkal kapcsolatban
A Párbeszéd határozati javaslatot nyújt be az Országgyűléshez az önkormányzatok rezsiproblémáinak enyhítése érdekében – közölte a párt önkormányzatokért felelős elnökségi tagja, Szabó Zsolt, aki Dunaújváros alpolgármestere is egyben. Mindezt szombaton jelentette be a Párbeszéd Magyarországért hivatalos Facebook-oldalán, ahol már “távhőbombáról”beszélt a politikus.
Több vidéki múzeumot ítél bezárásra télen a drága rezsi
A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, L. Simon László állománygyűlésen jelentette be, hogy november 1-jétől várhatóan 2023. február 28-ig a múzeum több vidéki tagintézménye zárva tart.
A háttérben a szokott módon a drasztikus rezsiemelkedés áll. Az átmeneti bezárás nem érinti a Rákóczi Múzeumot, a Mátyás Király Múzeumot, az Esztergomi Vármúzeumot, valamint a Nemzeti Régészeti Intézetet, illetve bázisait.
Az áram -és gázkiadások a Magyar Nemzeti Múzeum esetében a 2021-es, közel 120 millió forintról idén várhatóan 620 millió forint közelébe emelkednek. Jövőre – a jelenleg érvényben lévő árakkal számolva – ez már meghaladhatja az egymilliárd forintot.
Oroszország leállította a gázszállítást az EU harmadik legnagyobb gazdasága felé
Az orosz állami irányítással működő Gazprom szombaton felfüggesztette az Olaszországba irányuló földgáz szállításokat. Mindezt az osztrák szállítási problémákra hivatkozva tette, így is súlyosbítva az európai energiaválsággal kapcsolatos kilátásokat. Ezt a legnagyobb olasz olajvállalat, az Eni SpA szóvivője közölte, amelynek eddig a Gazprom az Ausztrián áthaladó vezetékeken szállította a gázt.
Az orosz energetikai cég szerint az osztrák üzemeltető nem volt hajlandó megerősíteni a “szállítási nominációkat” az Ausztriában szeptember végén bevezetett szabályozási változásokat követően. A Gazprom és az Eni is dolgozik a probléma megoldásán.
Az olaszok egyébként Észak-Afrikából (Algériából és Egyiptomból is) elegendő alternatív gázszállítmányt szereztek be.
Átadták a Bulgáriát és Görögországot összekötő gázvezetéket
A Görögország-Bulgária gázösszekötő vezeték (IGB) júliusban készült el, most pedig a szállítás is elindult rajta. Ennek az európai energiabiztonság szempontjából azért nagy a jelentősége, mert Oroszország még április végén leállította a gázszállítást Bulgária felé, miután Szófia az orosz fél követelését figyelmen kívül hagyva nem volt hajlandó rubelben fizetni a gázért.
A 183 kilométer hosszú vezeték az északkelet-görögországi Komotiní városából, a transzadriai gázvezetékre (TAP) csatlakozva indul, innen egészen az északra fekvő Sztara Zagora bolgár városig fut. A tervek szerint a vezeték kezdő kapacitása évi hárommilliárd köbméter gáz lehet, amit később ötmilliárdra bővítenének.
Címlapkép: MTI/EPA/Martin Divisek