Nem tudni, honnan került a rákkeltő anyag a magyar ásványvíz forráskútjába
Lakat került a Magyarországon egyedülálló összetételű gyógyvizet előállító Borsodi Víz ajtajára, mert a hatósági vizsgálatok kimutatták: a kút, ahonnan az ásványvizet nyerik, rákkeltő anyaggal szennyezett – írja a Blikk. A bezárásra még tavasszal került sor, az ügy most a bíróságon folytatódik.
A káros vegyület, amely még 260 méter mélyen is kimutatható, a PVC gyártásához is használt vinil-klorid, amely a WHO- és az EU-besorolások szerint 1-es kategóriájú rákkeltő anyag.
A cég tulajdonosa felkért egy igazságügyi szakértőt a helyzet tisztázására. Németh Csaba hidro- és mérnökgeológus több mint 30 éve vizsgálja azt a területet, ahol a cég kútja is található. Az ő álláspontja szerint kirívó környezetszennyezés történhetett még évtizedekkel ezelőtt a közeli BorsodChemnél.
Az igazságügyi szakértő úgy véli, hogy mérgező vegyület került a talaj mélyebb rétegeibe, és az most érte el a kút környékét. A kútból, a kevert vízből és a talajvízből is vett mintákat egy laborban elemeztette ki. Az eredményekből pedig kiderült, hogy a megengedett érték (0.5 mg/I) majd hússzorosa, 9.9 mg/I vinil-klorid volt a vízben és a talajban is.
A BorsodChem vitatja az ásványvíz-forgalmazó állításait, az általuk beszerzett szakértői vélemény ugyanis egyértelműen cáfolja a kárigénnyel fellépő BRAND Hungary Kft. által megfogalmazott vádakat, és a szennyeződést a cég működésétől független okra vezeti vissza. Így bírósági eljárás derítheti ki, hogyan kerülhetett a szennyezés a talajba.