Négyzetméter alapú vásárlás: így kerülheted el a várakozást a boltok előtt
Szigorítva nyitna a kormányzat húsvét után a kereskedelemben és a szolgáltatói ágazatban, ám ez inkább lazítás lesz épp a járvány tetőpontján – írja a Népszava.
Mint ismert, ha meglesz a 2,5 millió beoltott személy – ez a húsvét utáni napokban várható – a boltok átállnak a négyzetméter alapú rendszerre, és este 7 helyett fél 10-ig lehetnek nyitva, a kijárási tilalmat pedig este 10 órára tolják ki a jelenlegi 8 óra helyett.
A négyzetméter alapú rendszer azt jelenti, hogy a boltokba csak annyi embert engedhetnek be, hogy 10 négyzetméterre egy fő jusson.
A Népszava által megkeresett kereskedelmi cégek válaszaiból kiderül: az új szabályozás a legtöbb egység számára nem jelent majd érdemi korlátozást, teljesíthetetlen feladatot. Az iparcikkes boltokban a nyitvatartási idő nagy részében egyébként is jóval kevesebb a vevő, azaz tizenöt-húsz négyzetméterre esik egy vásárló. Az élelmiszerboltok, drogériák esetében is csak a legzsúfoltabb napszakban jelenthet gondot ez a fajta korlátozás, de a hosszabb nyitvatartás akár ezt a problémát is megoldhatja.
Az új előírások leginkább arra lesznek jó, hogy a csúcsüzemben – ilyen tipikusan a késő délutáni, vagy péntek-szombati “műszak” – el lehessen kerülni a tumultus kialakulását – írja a lap.
Ha tehát nem szeretnénk várakozni az áruházak előtt, csak annyit kell tennünk, hogy ne csúcsidőben intézzük a bevásárlást.
Logikus szabályozás
A nagyobb láncok már most felkészültek arra az esetre, ha a megengedettnél több vásárló szeretne egy időben vásárolni, ugyanis marketing- és logisztikai okokból a belépő és kilépő vevők számát folyamatosan mérik, sőt, azt is hogy az áruházon belül melyik területen átlagosan mennyi időt töltenek el a vevők, miből vásárolnak nagyobb intenzitással. Így a bejáratnál álló biztonsági őr egymaga szabályozhatja a belépők számát.
Vámos György az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint a tervezett szabályozás logikája leginkább az, hogy a zárt légtérben, a kasszák előtti sorok csökkenjenek. Ez a korlátozott létszám betartását biztosító célszemélyzet hiányában elsősorban a kisboltokban okozhat problémát.