Valószínűleg sokan voltak már abban a helyzetben, hogy feleslegessé vált egy ruhadarab, valamilyen eszköz vagy lakberendezési tárgy és azt megpróbálták eladni a neten. Az eladás alkalmával viszont vannak bizonyos kötelezettségei az eladónak, amire most a NAV szeretné felhívni a figyelmet – írja az Adózóna.
Bizonylatot kell kiállítani
Bármit adunk el egy másik magánszemély részére, arról bizonylatot kell kiállítani. Ennek viszont nincs semmilyen formai előírása, azt az eladó saját belátása szerint alakíthatja ki.
Van több kötelező tartalmi elem, aminek szerepelni kell az eladó által készített bizonylaton.
Ezek között szerepel az eladott tárgy megnevezése, annak sorszáma vagy más azonosítója, a vevő és az eladó neve, lakcíme, adószáma, a vásárlás időpontja, a bevétel összege, valamint az eladó nyilvántartásban való rögzítés időpontja (hogy ez micsoda, arról hamarosan szót ejtünk).
Aki nem akar otthon a vevővel ilyen dokumentum szerkesztésébe kezdeni, az a nyomtatványboltokban is kapható bevételi pénztárbizonylattal is kiválthatja ezt a papírt.
Nyilvántartást kell vezetni
Azért, hogy a magánszemély ellenőrizni tudja, hogy az értékesítésekkel kapcsolatban kell-e adóznia, a megszerzett bevételeit összesítenie, azokról nyilvántartást kell vezetnie a NAV szerint.
Az adóhatóság szerint, ha az összesítés a bizonylat valamennyi adatát áttekinthetően tartalmazza, az számukra elfogadható lesz. Főszabály szerint a nyilvántartásnak az adatokat időrendben, folyamatosan vezetve, ellenőrizhetően kell tartalmaznia.
Így kell adózni az eladások után
Ha elkészítettük a bizonylatot és azt felvezettük a nyilvántartásba, akkor kezdhetünk bele az adó kiszámításába. A jövedelmet úgy kell megállapítani, hogy a bevételből le kell vonni a megszerzésre fordított összeget.
Tehát ha valamit drágábban vettünk, mit amennyiért eladjuk, akkor nincs jövedelmünk.
De ha veszünk egy lerobbant autót, amit felújítunk, majd drágábban eladjuk, akkor a jövedelmünket úgy tudjuk kiszámolni, hogy az eladási árból kivonjuk az autó eredeti összegét, valamint a felújítással kapcsolatos valamennyi költséget.
A magánszemélynek azt a bevételt, amelyre ingó vagyontárgy értékesítéséből tesz szert, és az ebből származó bevételének éves összege a 600 ezer forintot, vagy az abból megállapított évi összes jövedelme a 200 ezer forintot nem haladja meg, nem kell bevallania.