Már elérhető a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új eVÁM webalkalmazása – hívta fel a figyelmet a hivatal csütörtökön az MTI-nek küldött közleményben.
Felidézik, hogy 2021. július 1-jén az Európai Unióban megszűnik az unión kívülről érkező, 22 euró értéket meg nem haladó áruk áfamentessége. Értéktől függetlenül áfát kell fizetni e termékekre, és vám-árunyilatkozatot kell benyújtani a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, amely az új, webes felületen lehetővé teszi a nyilatkozatok online benyújtását.
Továbbra is vámmentes marad 150 eurós összeghatárig az áruk behozatala az alkoholtartalmú termékek, a parfümök és a kölnivizek, továbbá a dohány és a dohánytermékek kivételével.
A közleményben kitérnek arra, hogy a megrendelt küldemények legnagyobb része előreláthatólag nagy e-kereskedelmi platformokról fog érkezni, amelyek bejelentkeztek az IOSS-rendszerbe (Import One Stop Shop). Ezzel jelentősen egyszerűsítik a vámadminisztrációt, hiszen az IOSS-rendszerben működő kereskedők az áfát már a vásárlás pillanatában beszedik a vásárlótól, és automatikusan fizetik meg azt az adóhatóságnak.
Ha valaki olyan webshopból vásárol, amely nem tagja az IOSS-rendszernek, akkor a postai szállítmányozóknak lehetőségük van arra, hogy automatikusan elvégezzék a vámkezelést, és utána szállítsák ki a csomagot. A postai szolgáltató a vámkezelésért külön díjat is felszámíthat.
Vámkezelés személyesen
Ha a vásárló maga szeretné a vámkezelést intézni, erre is lehetősége lesz. A magánszemély címzettek 2021. július 1-jétől a NAV új, eVÁM webes felületén keresztül is benyújthatják a vám-árunyilatkozatot. A vámkezelés ebben az esetben díjtalan. A vámkezelt termék áfája – legtöbb esetben 27 százalék – az eVÁM portálon bankkártyával vagy átutalással is megfizethető.
Az eVÁM webfelület olyan küldeménynél használható, amelynek behozatala nem tiltott, vagy engedélyköteles, értéke pedig nem lépheti túl a 150 eurót. A címzettnek érvényes ügyfélkapu-regisztrációval kell rendelkeznie, és a csomag megérkezése előtt értesítenie kell a szállítócéget is arról, hogy a webes felületen saját maga szeretné a vámkezelést intézni.
Az eVÁM portál lehetőséget biztosít arra is, hogy az ügyfél a vám-árunyilatkozatait tervezetként elmentse, és későbbi időpontban küldje be – közölte a NAV.