A járványhelyzet miatti leépítések hatása 2022-re szinte teljesen mérséklődött. Tavaly év végén már ugyanannyian dolgoztak a KSH szerint, mint 2019 decemberében. Idén, csaknem két év után újra a munkaerőhiány lett súlyosabb probléma Magyarországon. “A munkaerőhiány alapvetően arra vezethető vissza, hogy Magyarországnak folyamatosan csökken a népessége. Ha megnézzük, hogy a 15-74 éves korosztály 2006-2008-ban még 7 millió 600 ezer fő körül volt, ma már kevesebb mint 7 millió 400 ezer fő a teljes létszáma ennek a korosztálynak” – mondta az RTL Fókuszban Hornyák József, a Portfolio.hu elemzője. De a 15-64 éves korosztály száma még durvább: 600 ezer fővel csökkent nagyjából 10 év alatt.
Elfogytak a munkát vállaló emberek
Az ország középső és nyugati részében nagyjából teljes a foglalkoztatottság, az észak-keleti régióban akár a 10%-ot is megközelíti a munkanélküliség. Szektoronként is nagy eltérések tapasztalhatóak: az IT szektorban nem lehet felfedezni a válság nyomait, sőt, nőtt a foglalkoztatás. Ellenpélda a turizmus, ahol hatalmas csökkenés volt a foglalkoztatottak számában, 20-30% elveszítette a munkáját. Közülük a legtöbben más állás után néztek, és nem is terveznek visszamenni.
Ezt orvosolandó külföldi munkavállalót lehet felfogadni, leginkább kékgalléros munkavállalók érkeznek építkezésekre, üzemekbe a szomszédos országokból. Ám ilyen számban hagyják el a magyarok az országot egy jobb munka reményében – ez így nem segít érdemben. A másik megoldás az automatizálás lenne – mint például az önfizető kasszák -, ez azonban költséges, csak hosszú távon megtérülő vállalás.