Egyes kutatások szerint évente több mint 300 millió tonna műanyag szemét keletkezik világszerte, ezekből nagyon keveset hasznosítanak újra – többségük hulladéklerakóba, a környezetbe, az óceánokba kerül, vagy elégetik őket. A Greenpeace adatai szerint percenként átlagosan egy teherautónyi műanyagot öntenek a tengerekbe. Egyes országok pedig Ázsiába és Afrikába szállítják a hulladék egy részét – emiatt a helyi városok szemétdombnak néznek ki. A PET palack 450, az eldobható pelenka 550 év alatt bomlik le a természetben, míg a műanyag szatyornak minimum 200, akár 1000 évre is szüksége lehet, hogy teljesen eltűnjön. Látszik: rengeteg idő, míg a mértéktelenül sok szemét lebomlik. Ám az egész világunkat, a bolygó életét változtathatja meg fiatal magyar kutatók találmánya.
Műanyag szemétből biomassza
A világon eddig egyedülálló eljárással forradalmasítaná a műanyag újrahasznosítását egy huszonéves mérnökökből álló csapat: műanyagevő baktériumokat képesek tenyészteni. Az a műanyag edény, pelenka vagy bármi, ami a természetben mondjuk ötszáz év alatt bomlana le, az az ő laborjukban ötven nap alatt válik biomasszává. Az egyszer használatos PET palackok, villák, tányérok és dobozok néhány hét alatt teljesen lebomlanak. “Ezt az egész technológiát pont úgy kell elképzelni, mint a komposztálást, ugyanaz történik, jönnek a mikroorganizmusok, amik esetünkben baktériumok, felismerik a táplálékforrást, és elfogyasztják annak érdekében, hogy tudjanak élni, szaporodni. Lényegében ugyanazt csinálják, mint mi is: táplálkozunk azért, hogy éljünk” – mondta az RTL Klubb Fókusz című műsorában Madaras Liz, a Poliloop társalapítója, ügyvezető igazgatója.
Az eljárás menete szigorúan titkos, ezért csak annyit tudhatunk, hogy a baktériumok lebontják a palackot, amiből biomassza válik, kevesebb mint 50 nap alatt. Lizék módszere azért is különleges, mert a folyamat során nem szabadulnak fel káros anyagok, a biomassza biztonságosan visszajuttatható a természetbe: hasznosítható, mint talajjavító, vagy tovább lehet vinni más folyamatokba, ahol biomassza az alapanyag, természetes erőforrás. Ipari mennyiséget még nem tudnak lebontani, de azon dolgoznak, hogy ezt mihamarabb megvalósítsák. A projekt manager, Péter Zsófia szerint az életünk számos területén szükség van a műanyagra, kellenek azonban olyan megoldások, melyekkel kezelni lehet ezt a problémát. Megállítható a bolygónk műanyag szennyezése és az ökológiai katasztrófa?