Szinte minden második háztartásban résnyire nyitva hagyják a mosógép ajtaját. Ez érthető – az ember nem akarja, hogy penész jelenjen meg a gép belsejében, vagy hogy bent maradjon a nedvesség mosás után. Részben a szakemberek is egyetértenek ezzel: egy résnyire nyitott ajtón keresztül könnyebben kiszárad a dob – írja az Ireceptar.
Csakhogy ezzel a módszerrel akaratlanul is újabb problémákat idézhetünk elő.
A szakértők szerint a penész megelőzésére sem garantált megoldás a nyitott ajtó, de nem is ez az egyetlen ellenérvük. A felültöltős mosógépek például jellemzően zárva vannak, mégsem penészednek jobban. Ráadásul a nyitott ajtó folyamatosan terheli a zsanérokat, amik idővel meglazulhatnak. Ez akár milliméternyi elmozdulás is lehet, ami problémákat okozhat a nyitásnál, zárásnál, a tömítésnél, sőt, még az ajtózár működésénél vagy a mosási ciklus során is.

A nyitva hagyás hívei szerint rövid ideig – közvetlenül mosás után – érdemes nyitva hagyni az ajtót, hogy a gép lehűljön, és elkerüljük a bepállást. Ezután azonban javasolt becsukni, és úgy hagyni a következő mosásig.
Még a fogyasztást is befolyásolhatja az ajtó
Kevesen tudják, de a nyitott ajtó a gép belső mechanikájára is hatással lehet, különösen az újabb, szenzorokkal ellátott modelleknél. Ezek érzékenyek a külső hatásokra, és ha hibásan érzékelnek, az nem csak a mosást, hanem a szárítást is befolyásolhatja – ez pedig az energiafogyasztásra is kihat.
A szakértők azt javasolják, hogy a mosógép ajtaját inkább tartsuk zárva, és más módon védekezzünk a penész ellen:
Időnként futtassunk át a gépen egy ecetes öblítést!
Használjunk mosogatógép-tablettát a fertőtlenítéshez!
Ne felejtsük el rendszeresen letisztítani és fertőtleníteni a gumi szigetelést is!