Új jelentést adott ki a Magyar Nemzeti Bank, melyben az elemzők megnevezték, kik a felelősök az infláció alakulásáért és milyen arányban befolyásolták azt a külső, a hazai és az egyéb tényezők – írja a Népszava.
Külső, belső és egyéb okok
A jegybank elemzői az inflációs emelkedést három részre bontották. E szerint tavaly novemberben a 22,7 százalékos áremelkedésért 8,3 százalékban voltak felelősek a külső tényezők, amiket jellemzően a háborúval és a szankciókkal azonosítanak.
Az elemzők szerint a hazai tényezők viszont ennél is nagyobb mértékben, 9,7 százalékkal járultak hozzá az élelmiszerárak emelkedéséhez.
Ha az unió valamennyi tagállamát összevetjük, akkor kitűnik, hogy az élelmiszerek áremelkedése szinte mindenhol 20 százalék alatt maradt. Ezzel szemben Magyarországon ennek mértéke elérte a 44 százalékot. A most megjelent elemzés szerint ehhez nagyban hozzájárultak az egyéb okok.
Az MNB becslése szerint 2021-ben 1-2 százalékpont volt a feldolgozott élelmiszerek árrése, vagyis ennyi profitot raktak rá az élelmiszerekre. A jelentés szerint ez az árrés 2022 végén már 24 százalék volt, azaz az elemzők arra következtetésre jutottak, hogy a cégek különösen 2022 második felében az indokolható költségemelkedéseken felül is emelték áraikat.
Ezek, az áremelkedéshez hozzájáruló egyéb tényezők szerintük 4,7 százalékpontnyi inflációt eredményezhettek.