Milyen kutyáknak?
Demjén Zsófia állatorvosés „online állategészségőr” szerint a kutyaruha nemcsak divat, hiszen vannak olyan kutyák, amelyeket valóban védeni kell a hidegtől.
Ilyenek a kistestű, lakásban tartott állatok, illetve az idős és/vagy beteg kutyák.
Olyankor is szükség van kutyaruhára, ha valamilyen bőrbetegség miatt megritkul a kutyánk szőre, emellett bizonyos rövid vagy selyem szőrű, vékony testalkatú fajták esetében is ajánlott az extra védelem.
Ilyenek az agarak, a whippetek, a pincherek, a chihuahuák, a máltai, a havagnese és persze a kopasz kutyák. Ezekre a fajtákra ugyanis az jellemző, hogy nem tudnak elég hőt termelni vagy nem tudják azt megtartani, ezért egy kis kabátka nagyon hasznos lehet nekik a séták alkalmával – magyarázza az állatorvos.
Mikor?
Demjén Zsófia úgy látja, körülbelül akkor kell elővenni a kutyaruhát, amikor a téli gumit: ha 7 Celsius fok alá csökken a hőmérséklet odakinn, de természetesen lehetnek olyan kutyák, amelyek már hamarabb igénylik a ruhát, hogy ne fázzanak. Esőben is hasznos lehet a védőruha, különösen a finom, puha szőrzetű fajtáknál, hiszen az átnedvesedett bunda lehűtheti ezeknek a kutyáknak a testét.
Milyet?
Sok gazdinak az a legfontosabb szempont, hogy minél cukibb vagy trendibb legyen a kedvencük megjelenése, nem csoda, hogy akár több tízezer forintért is lehet kapni kutyaruhát. Pedig ez számít a legkevésbé az állatok szempontjából.
Demjén Zsófia szerint az a jó, ha a ruha belső, a kutya testével érintkező része pamutból vagy valamilyen más természetes anyagból készült.
A kabát- vagy mellényforma az ideális, hiszen az általában csak hátráltatja a kutyát, ha a hátsó lábán is rögzíteni kell a kutyaruhát. Az viszont fontos, hogy érjen végig a hátán, és a törzsét védje leginkább – hiszen ezt a részt kell melegen tartani. Figyeljünk arra is, hogy a kutyaruha kialakítása igazodjon az állat testalkatához és neméhez is.
Kell-e kutyacipő?
A kutyacipővel már más a helyzet, mint a kutyaruhával, hiszen attól nem kell félni, hogy fázni fog a kutyánk lába – magyarázza az állatorvos. A talpuk ugyanis anatómiailag télen-nyáron kiválóan alkalmas a sétára, de főként természetes talajon. A felsózott járda (vagy akár a felforrósodott beton) nem ilyen, így ilyenkor szükség lehet kutyacipőre. Illetve olyankor is, ha valami sérülés miatt jobb óvni a kutyánk talpát.
Ha kutyacipőt veszünk, akkor Demjén Zsófia meglátásai mentén mindenképpen figyeljünk oda a minőségre. A megfelelő méret mellett lényeges szempont, hogy jól szellőző, strapabíró kialakítású legyen a kutyacipő. Nagyon fontos az is, hogy a talprésze ne csússzon.
Az állatorvos azonban arra is figyelmeztet, hogy bármilyen gondosan választjuk ki a kutyacipőt, a kedvencünk először utálni fogja azt. Mindenképpen zavarni fogja, hogy valami van a lábán, idő kell, amíg hozzászokik az érzéshez.
És akkor íme a mi kedvenc darabjaink kiskutyák részére:
- 1Sotfshell kutyakabát, 3790 Ftzooplus.hu
- 2Kutya esőkabát, 4238 Ftabc-zoo.hu
- 3Bélelt, vízhatlan kutyakabát 13990 Ft-tóldogdream.hu
- 4Pulóver hámmal, 19990 Ftluludog.hu
- 5Protective kutyacipő, 4790 Ftzooplus.hu